Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културният институт на Гватемала у нас посреща посетители

2
Силвия Симова директор на Културния институт на Гватемала у нас
Снимка: Славена Илиева
Съвсем скоро в София бе открит Културен институт на Гватемала. Много дипломати и интересуващи се от Латинска и Централна Америка уважиха събитието и ето, че отново връзките между толкова далечни държави, благодарение на културата, езика, литературата и туризма, се подновяват и засилват.

"Миналата година за първи път участвахме в благотворителен Коледен базар. Тази година за втора година и също така посланикът на Гватемала в Израел Марио Букаро предложи и направихме проучване, с което сме убедени, че има голям интерес към испанския език и особено към гватемалската култура, литература, музика, кино. Това беше идеята да създадем един такъв културен център, където можем да споделяме тези нови, интересни културни ценности, които може да споделяме всички", каза за БНР Силвия Симова, директор на Културния институт на Гватемала у нас.

Посещението в Гватемала е било прекрасно преживяване, сподели Силвия Симова.

"Посетих Антигуа, едно прекрасно място, където също в културния център можем да открием освен брошури и също така екскурзии, с които хората, които имат интерес да посетят града и също така да учат испански имат тази възможност. Други интересни места в Гватемала, които могат да бъдат посетени, които аз също съм запомнила това е езерото Атитлан. Знаем за известната, древната цивилизация на маите. Техният паметник се намира в Тикал, в местността Петен и е едно друго интересно място, с което съм запомнила Гватемала и мисля, че би било наистина интересно за нас да отидем и да го посетим", допълни Силвия Симова в предаването "Преди всички".

Историята на куклите

"Историята на куклите е доста интересна. Тя говори за куклички, така наречените китапенас, които помагат мъката или тъгата да бъде приета по-леко, блажено. Това се прави от жени, един вид като ритуал или техни вярвания преди години, когато са се случвали, също така наскоро имаме такъв факт, вулканите, когато са изригвали. Това е било начин, по който те да се молят за благоденствие, за сполука, за здраве, за късмет, за щастие. Те са седем на брой, за седем дни от седмицата и преди лягане всяко едно детенце или възрастен човек може да си говори с тях, да споделя своите мъки и тревоги и така да се освободи от тези отрицателни енергии", каза Силвия Симова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50