Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето на книги лекува

Снимка: pixabay

Научно е доказано, че общуването с книгите е най-лесният начин да преборим депресията. Така се ражда и библиотерапията или как четенето на подходящата художествена литература може да ни осигури поведенчески промени чрез емоционални реакции. Все повече библиотекари в страната минават обучителни курсове как да консултират своите читатели за подходящите книги, които да ги лекуват.

Древните египтяни и елини са считали, че библиотеките са лечебниците на душата. Те са използвали четенето като хармония между ума и тялото. В Средновековието четенето на религиозни текстове е било за по-бързо възстановяване на болните.

„По време на Първата световна война английските лекари, които са се грижили за ранените войници, установяват, че четенето действа положително за физическото и емоционалното възстановяване на ранените и тогава много доброволци се включват да четат текстове на пациенти, които нямат възможност сами да четат“, обясни пред БНР Мария Златева от Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново

„Научната база на библиотерапията поставя руският учен Николай Рубакин. Той първи разкрива механизмите на взаимодействие между писател и читател посредством литературното произведение и създава ново направление в психологията, което се нарича библиопсихология. Днес библиотерапията се възприема като психотерапевтично направление, подпомагащо възстановяване на хората, страдащи от психологични проблеми или на здрави хора попаднали в тежки житейски ситуации“, добави тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Библиотекари все по-често стават консултанти по библиотерапия

Мария Златева каза, че през последните години все повече библиотекари минават обучения за консултанти по библиотерапия, които да подпомагат читателя в неговия избор на книги, но без да се налагат и без да се опитват да го променят.

„При библиотерапията не се препоръчват книги за самопомощ, защото няма смисъл някой да ни казва колко сме тъжни, когато ние осъзнаваме, че сме тъжни. Няма смисъл някой да ни казва колко сме самотни, как ние сме виновни, че сме самотни и да ни дават съвети как да не сме самотни. В библиотерапията се използва художествена литература, всички жанрове на художествената литература според предпочитанията и вкусовете на читателите. Четенето при библиотерапията е насочено към субективното преживяване на човек, като героите и техните съдби се използват читателят да се идентифицира с тях и по този начин да открие собствените си проблеми, да ги анализира и да открие и други гледни точки като по този начин му се дава възможност да вземе най-подходящите решения за себе си“.

Детективски романи срещу депресия

Психолозите са установили, че най-добър ефект върху хората с депресия оказват детективските романи. От една страна ангажират мисловната дейност със загадката и от друга - дават разрешение, разкриват престъплението, т.е. краят винаги е добър. Това повишава оптимизма и потиска тревожността. Специалистите подчертават, че аудиокнигите също имат положително въздействие, затова не бива да бъдат пренебрегвани. Библиотекарите използват и друг подход с така нареченото прекъснато четене, обясни Мария Златева.

„Библиотекарят слага отметки в книгата като уговорката е читателят, като стигне до това място, да спре да чете нататък. Да разсъждава върху ситуацията и на следващата среща той да изрази какво е почувствал - един вид той да напише продължението, а после вече да види авторовото решение. За ниска самооценка, за повдигане на самочувствие. Например за децата „Грозното патенце“ е много подходяща. В една детска градина гостувахме с една детска писателка и да разчупим атмосферата при децата направихме анкета коя е най-харесваната приказка и се оказа, че повечето деца наистина харесват „Грозното патенце“ - най-много от всички приказки, което за мен е малко смущаващо реално“, допълни Мария Златева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31