На 3 октомври се навършиха 20 години, откакто ни напусна една от звездите на оперетата - Божана Продева. Тя имаше прекрасен глас, красиво лице и фигура за сцената, ярък актьорски талант, който ѝ позволи да изпълнява роли в много широк диапазон: Адела и Принц Орловски от „Прилепът“, Булота от „Рицарят Синята брада“, Силва от „Царицата на чардаша“, Хана Главари от „Веселата вдовица“, Хубавата Елена от едноименната оперета, Лиза от „Страната на усмивките“ и оyе много други. Беше винаги запомняща се с характерното си сценично поведение.
Въпреки че пътят ѝ в музиката започва като оперна певица - тя е ученичка на прочутия наш вокален педагог проф. Христо Бръмбаров и специализира в Болшой театър, даже дебютира на неговата сцена като Лиза от „Дама Пика“, Виолета от „Травиата“, Микаела от „Кармен“, при завръщането си в България вместо към операта, тя се насочва към оперетата и става солистка на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Там остава до края на кариерата си - като любимка на публиката и на своите колеги. Гостува в оперетни спектакли в много страни в Европа, между които Франция, Австрия, Унгария, Русия, Полша. Избират я да участва в юбилейния концерт на ЮНЕСКО в Париж.
Наред с това, че получава високо признание като оперетна артистка, Божана Продева се изявява и като камерна певица. Благодарение на високата си музикална култура и певчески възможности тя изнася много камерни концерти като голяма част от тях посвещава на българската музика. Някои композитори специално създават песните си за нея. Отначало тя работи с големия музикант Петър Щабеков, което още повече допринася за майсторството ѝ като камерен изпълнител. В репертоара ѝ са песни от Бетовен, Шуберт, Шуман, Рихард Щраус, Стравински, Прокофиев.
Божана Продева работи и като педагог - тя споделя богатия си опит и знания с младите, начинаещи артисти, не пести сили и знания.
Изпълнения на Божана Продева се съхраняват във фонда на БНР. Чуйте рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..