На 11 октомври в Пловдив ще бъде открита изложбата "Пътуване по света. Изкуство от Германия". В нея ще бъдат показани произведения от колекцията на Института за международни отношения в Германия (IFA) от 1949 до днес. Изложбата ще продължи до 8 декември.
"Тази изложба се организира в партньорство с Гьоте институт - България и с IFA. Колекцията беше от изключително голям интерес за нас. От две години и половина преговаряме, за да гостува тази изложба в Пловдив, защото тя е на изключително високо музейно и биенално ниво. Авторите, които представя, са на изключително важни и емблематични фигури за изкуството на XX век", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Пловдив 2019.
Изложбата включва 350 произведения на близо 90 артисти от Източна и Западна Германия.
"Това е последната голяма изложба от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата за тази година. С нея ще закрием. Тя е основен акцент в програмата. Изключително важно беше да намерим пространства и начин, така че да поберем максимума от нея и затова тя се разполага в двете нови пространства, които са почти новооткрити в Пловдив за съвременно изкуство. Важно беше някак си да ги маркираме. Тази изложба да е тяхно бойно кръщение. Да се надяваме, че в бъдеще на тези пространства ще им върви на такова високо качество на изкуство, което в момента гостува в тях", подчерта Светлана Куюмджиева.
Изложбата подредена е в новата галерия на улица "Гладстон" и в галерия "Капана" на ул. "Райко Даскалов".
"С пътуващите изложби навсякъде по света IFA всъщност подпомага културния обмен. И когато пътуващите изложби се завърнат в Берлин, те се завръщат по-големи и така се разраства колекцията", отбеляза един от кураторите на изложбата в Пловдив - Матиас Винцен.
Колекцията разполага с произведения на автори от широка времева рамка - шест десетилетия. "Културната инициатива започва от 1945 и е с цел да строи нещо като мостове и да показва чрез изкуството как всъщност германците могат да имат и доза хумор", посочи Матиас Винцен.
"Ранно изкуство с феминистка тематика. Много фотографии, които са интересни във връзка с темата Източна и Западна Германия. Нашата изложба показва, че е имало много силна връзка между автори от Източна Германия и Западна Германия. И всъщност нашата изложба показва, че историята на изкуството е нещо различно от политическата история на Германия", коментира Матиас Винцен.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..