Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъмната материя и екзопланети взеха Нобеловата награда за физика

| обновено на 08.10.19 в 16:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Канадско-американският космолог Джеймс Пийбълс и швейцарските учени Мишел Майор и Дидие Кело бяха обявени днес за носители на Нобеловата награда за физика за 2019 година. „Тези трима мъже промениха представите ни за Космоса“, аргументира избора си Кралската шведска академия на науките.

Пийбълс от университета Принстън е отличен за работата му по разкриване на чудото на еволюцията на Вселената след Големия взрив. Използвайки теоретични инструменти и пресмятания, роденият в Канада физик е успял да интерпретира радиационни вълни още от зараждането на Вселената и така е открил неизвестни преди това физични процеси:

„Не е ли очарователно, че имаме много ясно доказателство, че нашата Вселена се е разширила от плътно горещо състояние. И въпреки че теорията продължава да е поставяна на сериозни изпитания, не можем да не признаем, че тъмната материя и тъмната енергия продължават да са мистерия. Това означава, че независимо от големия ни напредък в разбирането на как еволюира Вселената, все още има много открити въпроси. Например, какво всъщност е тъмната материя?“.

Майор от Женевския университет и Кело от Кеймбридж са вече нобелисти за това, че първи в света - през 1995 година, са открили екзопланета около слънцеподобна звезда - планетата Димидий, на около 50 светлинни години от нас, в съзвездието Пегас. За 24 години след това откритите екзопланети са над 4000, като все още се търси двойник на Земята. Дидие Кело обаче споделя във видеоканала на университета в Кеймбридж в ЮТюб e, че все още се радва като дете:

Трябва да призная, че всеки път когато открия планета около друга звезда, а досега съм открил около 200, се чувствам като дете. Защото всеки път се изненадвам. Преди се шегувах с хората, които ме питаха за научно-фантастични филми - че реалността е далеч по-пленителна и интересна от научната фантастика. Много съм щастлив, че продължавам да се изненадвам. Мисля си, че това е предназначението на науката. И сега разбирам какво съм говорил преди 20 години.

Джеймс Пийбълс получава половината от 833 000 евро - паричната сума за Нобеловата награда, а Кело и Майор ще си поделят другата половина. Имената на тримата се нареждат до светила на физиката като Алберт Айнщайн, Мария Кюри и Нилс Бор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Участници в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия остават пред сградата на парламента

Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..

публикувано на 25.11.24 в 07:55

Църквата почита паметта на св. Климент Охридски

На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..

публикувано на 25.11.24 в 07:54

Оповестяват данни за случаи на насилие срещу жени

Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще  бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..

публикувано на 25.11.24 в 07:44
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще подпише Меморандума

Тодор Тагарев: Почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие

Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център   по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..

публикувано на 25.11.24 в 07:39

Румен Радев обсъжда в Ханой задълбочаване на икономическите отношения с Виетнам

Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..

публикувано на 25.11.24 в 07:35

Има задържани за нападението над служител на търговски център в София

Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е последната информация, която Столичната дирекция на вътрешните рабити, предостави на БНР. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Те са задържани през..

публикувано на 25.11.24 в 07:34
Дим се издига след израелски въздушен удар срещу  южно предградие на Бейрут, Ливан

Израелските въоръжени сили отново атакуваха сгради в предградията на Бейрут

Израелските въоръжени сили отново атакуваха сгради в предградията на Бейрут, след като ливанското шиитско движение "Хизбула" изстреля стотици ракети срещу Израел. Въздушните удари последваха разпореждане на израелските военни за евакуация на жителите на предградието "Дахия" на ливанската столица. Отекнали са поне осем силни експлозии. От..

публикувано на 25.11.24 в 07:11