Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Славов: Новостите при защитата на разобличители на нередности ще са в частния сектор

Калин Славов
Снимка: БГНЕС

Директивата на ЕС за защита на разобличителите на нередности, която беше приета на 7 октомври, дава възможност на държавите-членки да заемат лидерска позиция в областта през следващите 2 години. Това е срокът, в който те трябва да транспонират общите европейски правила в националните си законодателства.

Международната организация „Трансперънси интернешънъл“ публикува анализ и препоръки, които ще подпомогнат приемането на ефективни мерки за защита на разобличителите и ще допринесат за борбата с корупцията на национално ниво.

Става въпрос за всякакъв вид нередности, не само за корупция, посочи пред БНР изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов.

„Става въпрос за хора, които имат сведения за работата на организации от частния или публичния сектор, имат вътрешна информация за дейността на тези организации, намират се в досег с такива организации – най-широк кръг от лица, които имат данни за нередности, свързани с приложението на правото на ЕС. Всяка държава-членка има възможността по силата на директивата да разшири нейния обхват, включително и с други национални норми“, обясни той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

По думите му това, което трябва да се случи на национално ниво, обхваща дейността на различни органи и субекти от частния и публичния сектор. Различни нормативни актове биха могли да бъдат засегнати и различни правни техники да бъдат използвани, посочи той и добави:

„Създаването на отделен закон, промени в нормативна уредба, като АПК (Административнопроцесуален кодекс), Закон за държавния служител, Кодекс на труда. Има няколко разпоредби, които казват, че никой не може да бъде преследван само за това, че е подал сигнал. Те обаче са чисто декларативни. Директивата изисква да се въведат работещи механизми за тази защита“.

Големите новости ще са за частния сектор

Големите новости ще бъдат най-вече в частния сектор, подчерта Калин Славов.

„В частния сектор тази тема на практика отсъства. Там ще трябва да се създават и нови механизми и адаптацията ще трябва да се случи в обозримо бъдеще“.

Той допусна, че механизмът на въвеждане на директивата чрез националното законодателство може да доведе до съпротива от частния сектор. Според него обаче ако този инструмент бъде използван правилно, той може да донесе позитиви за бизнеса.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Христов: Радев се е отклонил от основните си функции

Председателят на Съюза на демократичните сили Румен Христов коментира поведението на президента Румен Радев, като заяви, че държавният глава се е отклонил от основните си функции. По думите му България има нужда от редовно правителство, което да работи активно за влизането в еврозоната. "Първо - това е лично мнение, защото станаха много дълги неговите..

публикувано на 09.10.25 в 00:45

Насрочено е дело за размера на местните такси в Бобов дол

Административният съд-Кюстендил насрочи заседание за 12 ноември по образувано дело срещу действащата наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община-Бобов дол. Делото е по внесен протест от страна на Окръжна прокуратура. В него се твърди, че цитираните разпоредби от наредбата са в противоречие с..

публикувано на 08.10.25 в 23:57

Анализаторът Рон Бусо прогнозира поскъпване на синьото гориво в Европа

Ожесточаването на руските бомбардировки по газодобивната индустрия на Украйна малко преди зимата ще доведе до поскъпване на синьото гориво в Европа. Ръстът на цените обаче вероятно ще бъде смекчен от изобилието на втечнен природен газ на глобалния пазар, прогнозира анализаторът на агенция Ройтерс Рон Бусо. Миналия петък украинската държавна..

публикувано на 08.10.25 в 23:03

Жена и 11-годишно дете пострадаха при катастрофа в София

38-годишна жена и 11-годишно дете са пострадали при катастрофа, станала между булевард "Ломско шосе" и Околовръстния път на София, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ - София. Лек автомобил се е преобърнал на пътя малко преди 19 часа, като инцидентът е затруднил движението в посока Монтана, съобщиха по-рано от МВР. На мястото..

обновено на 08.10.25 в 23:01

Посланиците на страните от ЕС се договориха за спиране на руските доставки на петрол и газ от 2028 г.

Посланиците на страните от Европейския съюз са се договорили руските доставки на петрол и газ да бъдат преустановени в началото на 2028 г. Това е станало по време на среща при закрити врата, предаде Ройтерс, като се позова на три европейски дипломатически източника. Според тях почти всички страни са подкрепили плана за отказ от руските доставки и..

публикувано на 08.10.25 в 22:30

Льокорню предполага, че френският президент ще номинира нов премиер в следващите 48 часа

Изгледите за разпускане на парламента на Франция отслабват и ситуацията позволява на президента да назначи нов премиер в следващите 48 часа. Това е заявил премиерът в оставка Себастиен Льокорню на президента Еманюел Макрон след консултациите с парламентарно представени сили през последните два дни, съобщи самият Льокорню в телевизионно..

публикувано на 08.10.25 в 21:59
Турският външен министър Хакан Фидан.

Анкара: При компромис по основните точки от плана на Тръмп за Газа, може да има прекратяване на огъня

Външният министър на Турция Хакан Фидан заяви, че е възможно да бъде обявено прекратяване на огъня в Газа, ако при преговорите, които започнаха днес в египетския курорт Шарм ел-Шейх, бъде постигнато съгласие по четири основни точки от плана на президента на САЩ Доналд Тръмп: "Има четири основни точки в преговорите за Газа и в момента текат..

публикувано на 08.10.25 в 21:45