Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нобеловата награда за химия е за разработването на литиево-йонните батерии

Американците Джон Гудинаф и Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино спечелиха Нобеловата награда за химия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американецът Джон Гудинаф, роденият във Великобритания Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино бяха отличени с тазгодишната Нобелова награда за химия за разработването на литиево-йонните батерии. Тези леки и мощни батерии ни въведоха в свят, който може да се презарежда, отбелязаха от Нобеловия комитет.

"С разработката на лауреатите имаме достъп до техническа революция. Те имат широко приложение".

Така 97-годишният професор Гудинаф става най-възрастният нобелов лауреат в историята. Наградите ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10-и декември.

Тези зареждащи и мощни батерии сега се използват навсякъде - от мобилните телефони и лаптопите до електрическите автомобили. Те могат също да съхраняват значително количество слънчева и вятърна енергия и правят възможно избягването на изкопаемите горива, отбелязва БТА.

Литиево-йонните батерии са навсякъде в цял свят - за захранване на портативната електроника, която използваме в комуникациите, в работата, за да учим, слушаме музика или да търсим информация. Те също дадоха възможност да бъдат създадени електрическите автомобили и да бъде съхранявана енергия от възобновяеми източници.

Основите за създаването на литиево-йонните батерии полага Стенли Уитингам по време на петролната криза през 70-те години на миналия век. Той работи по разработването на методи, които могат да доведат до технологии за получаване на енергия без горива. Уитингам започва да изследва свръхпроводниците и открива изключително богат на енергия материал. Използва го за създаването на иновативен катод в литиевата батерия. Той е направен от титаниев дисулфид, който на молекулярно ниво има пространства, в които могат да влязат литиеви йони (да бъдат интеркалирани).

Анодът на батерията е частично от метален литий, който е с голяма способност да освобождава електрони. Така се получава батерия, която има огромен потенциал при малко повече от два волта. Металният литий обаче е реактивен и тази батерия експлодира лесно. Затова не е надеждна.

Джон Гудинаф прогнозира, че катодът ще е с по-голям потенциал, ако е от метален окис, вместо от метален сулфид. След систематични изследвания, той демонстрира през 1980 г., че кобалтовият окис с интеркалирани (вмъкнати) литиеви йони може да произведе цели четири волта. Това е важен пробив и позволява да бъдат създадени много по-мощни батерии.

С катода на Гудинаф като основа, Акира Йошино създава първата рентабилна литиево-йонна батерия през 1985 г. Вместо да използва реактивен литий в анода, той използва нефтен кокс - въглероден материал, който като кобалтовия окис в катода може да интеркалира литиеви йони.

Резултатът е лека и трайна батерия, която може да бъде зареждана стотици пъти, преди качествата й да започнат да се влошават.

Предимството на литиево-йонните батерии е, че не залагат на химически реакции, които разграждат електродите, а на литиеви йони, които се движат между анода и катода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Блокада в гараж

Споделен транспорт за учениците преди матурите на 21 и 23 май

Репортерска проверка на "Хоризонт" в социалните мрежи показа, че и днес софиянци се организират за споделен транспорт за учениците, които ще се явяват на зрелостни изпити на 21 и 23 май.  За по-лесно откриване на информация в мрежите има създаден хаштаг #Матури25. Така всеки търсещ или предлагащ транспорт може по-бързо да се ориентира. Шести..

публикувано на 19.05.25 в 13:25
Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова

Индивидуални дигитални сметки за обучение с цел повишаване на квалификацията на заети и безработни

Индивидуални дигитални сметки за обучение са сред новите инструменти за повишаване на квалификацията на заети и на безработни, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Инициативата ще се финансира от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и се очаква да заработи експериментално до края на..

публикувано на 19.05.25 в 13:23
Френски полицай на плажна отсечка, която мигранти използват за отправна точка за прекосяване на Ламанша.

Един загинал и 60 спасени при потъване на лодка с мигранти в Ламанша

Един човек е загинал и 60 са спасени, след като лодка с мигранти е потънала край френския бряг в Ламанша. Сред оцелелите са майка с дете, страдащи от хипотермия, които са транспортирани по въздух до болница. "Скай нюз" съобщи, позовавайки се на френски официални лица, че лодката е потънала близо до Булон сюр Мер при опит да прекоси Ламанша...

публикувано на 19.05.25 в 13:09

България е втора в Европа по внос на узо от Гърция

България е втора в Европа по внос на гръцко узо, сочи статистиката в южната ни съседка. Гръцкото узо е за поредна година водещ продукт в износа на гръцки спиртни напитки.Най-големият пазар на този продукт е Германия, следвана от България, а на трето място е Иран. За миналата година количеството експорт на узо за България се е увеличило с..

публикувано на 19.05.25 в 13:02
Съветникът от ПП-ДБ и зам.-председател на СОС Бойко Димитров (в средата)

Бойко Димитров, общински съветник: Няма как метрото да спре изцяло!

Няма как да спре метрото изцяло. Ако имаше законна стачка, щеше да има транспорт, но по-разреден. Днес синдикатите си го признаха, каза общинският съветник от ПП-ДБ и зам.-председател на СОС Бойко Димитров в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира продължаващата вече 6 ден блокада на градския транспорт в София. "Днес..

публикувано на 19.05.25 в 13:01
Пристанището в Солун.

Американски инвестиционен интерес към гръцките пристанища

Гръцките икономически издания съобщават за силен американски интерес за инвестиции в гръцките пристанища. Вашингтон притиска Атина за влияние върху три гръцки пристанища, съобщават днес медиите. Преди всичко порт Пирея, който обаче се оперира от китайския гигант "Коско". Китайските инвестиции превърнаха Пирея в едно от най-големите..

публикувано на 19.05.25 в 12:44

Отложиха делото срещу пиян шофьор, причинил смъртта на 3-ма души на пътя Плевен - Ловеч

Неявили се адвокати на подсъдимия отложи делото във Великотърновския апелативен съд за катастрофата от юли 2023 година, при която 30-годишният тогава Габриел Тачев – без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч двама мъже и една жена. Пред съдебната палата близки на загиналите излязоха на протест с искане за максимална присъда...

публикувано на 19.05.25 в 12:38