Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичен Бас фест 2019 привлича в София световни звезди на контрабаса

Роман Патколо


От 8 октомври до 23 ноември в София се провежда Академичен Бас фест под егидата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Проф. Петя Бъговска, продължител на школата на проф. Тодор Тошев, организира събитието всеки две години, а това издание е посветено на 100-годишнината от рождението на проф. Тошев.

Майсторски класове, концерти и конкурс за млади таланти ще съберат на едно място изтъкнати педагози и изпълнители, както и най-заинтригуваните млади таланти, изучаващи контрабас в България. На заключителния концерт ще прозвучат премиерно творби, специално написани от Станислава Стойчева.

Една от звездите на Бас фест 2019 е Роман Патколо от Словакия. За него вече са чували всички, които се интересуват от класическа музика, защото той е от онези феноменални изпълнители, чиито талант и майсторство не остават скрити задълго. Започва да свири на контрабас на 13-годишна възраст, на 15 вече има награди от конкурси, а обучението му преминава през Мюнхен, където е ученик на уважавания контрабасист, изследовател и педагог - проф. Клаус Трумпф. Сега, 37-годишен, Роман Патколо е прочут солист и камерен изпълнител, свири с много от най-известните елитни музиканти по света като Ане-Софи Мутер, Максим Венгеров, Даниил Трифонов и др. През 2018-а беше провъзгласен за един от „Инструменталистите на годината“ на наградите „Опус Класик“ в Германия (наследници на престижните „Ехо Класик“). Но той е и педагог - професор в Университета за музика в Базел и чест лектор в майсторски класове по целия свят. 

"Аз гледам на бъдещето на контрабаса много позитивно. Защото, благодарение на само няколко личности в целия свят - трима-четирима, една от които е и проф. Бъговска, нашият инструмент - контрабасът - преживява своя ренесанс и е поставен на много по-високо ниво в сравнение с миналото. Проф. Бъговска допринася за това със своето изкуство, със свиренето и педагогическата си дейност. На нея се дължи и много от организацията на събития и т.н. Тя е толкова активна, че аз не бих могъл да издържа на такова темпо. Не съм толкова силен като нея.

Когато бях на 15 срещнах за първи път госпожа Бъговска и тя ми даде урок. И това беше за мен най-голямото вдъхновение, защото тя ме учеше за музиката и за новите тенденции в свиренето на контрабас. Това беше много важно за мен. Сега откривам, че класът й в Музикалната академия в София наистина е много добър, много от студентите й имат успешна кариера - на много добри позиции в оркестрите."

Когато е на 6, Роман Патколо започва да свири на цигулка, но е цигулар само три месеца, след което предпочита да играе футбол. На 13 музиката се връща в живота му и с контрабаса любовта му вече е завинаги. Една от най-важните и вдъхновяващи фигури в живота му като музикант несъмнено е Ане-Софи Мутер, която не само забелязва неговия талант, но и го привлича като стипендиант на нейната фондация, която има за цел именно подкрепата на млади виртуози от цяла Европа. 

"Разбира се, дори само да съм с нея на една сцена е вече огромно вдъхновение. На нас, стипендиантите на нейната фондация, тя даде много възможности - не само със средства, но и с концерти. Без нея едва ли щяхме да имаме такова развитие в кариерата. Г-жа Мутер наистина ни помогна много. Заедно с нея аз направих четири премиери на чудесни композиции от Кшищоф Пендерецки, Себастиан Куриер, Андре Превен и Волфганг Рим. Превен ни посвети Двоен концерт - мащабно произведение в 4 части с оркестър. Създаде и Нонет за два квартета и контрабас. Съвсем скоро, към края на октомври, заминаваме отново на турне с Ане-Софи Мутер в Южна Америка. От композиторите най-близък до сърцето ми беше Андре Превен, затова за мен е чест, че бях поканен да участвам в концерт в негова памет, който предстои, организиран също от Ане-Софи Мутер.

За Бас фест 2019 и за програмата, избрана от Роман Патколо за концертите му в София на 11 октомври и в Пловдив на 12 октомври, в рамките на "Дни на музиката в Балабановата къща", чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52