Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академичен Бас фест 2019 привлича в София световни звезди на контрабаса

Роман Патколо


От 8 октомври до 23 ноември в София се провежда Академичен Бас фест под егидата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Проф. Петя Бъговска, продължител на школата на проф. Тодор Тошев, организира събитието всеки две години, а това издание е посветено на 100-годишнината от рождението на проф. Тошев.

Майсторски класове, концерти и конкурс за млади таланти ще съберат на едно място изтъкнати педагози и изпълнители, както и най-заинтригуваните млади таланти, изучаващи контрабас в България. На заключителния концерт ще прозвучат премиерно творби, специално написани от Станислава Стойчева.

Една от звездите на Бас фест 2019 е Роман Патколо от Словакия. За него вече са чували всички, които се интересуват от класическа музика, защото той е от онези феноменални изпълнители, чиито талант и майсторство не остават скрити задълго. Започва да свири на контрабас на 13-годишна възраст, на 15 вече има награди от конкурси, а обучението му преминава през Мюнхен, където е ученик на уважавания контрабасист, изследовател и педагог - проф. Клаус Трумпф. Сега, 37-годишен, Роман Патколо е прочут солист и камерен изпълнител, свири с много от най-известните елитни музиканти по света като Ане-Софи Мутер, Максим Венгеров, Даниил Трифонов и др. През 2018-а беше провъзгласен за един от „Инструменталистите на годината“ на наградите „Опус Класик“ в Германия (наследници на престижните „Ехо Класик“). Но той е и педагог - професор в Университета за музика в Базел и чест лектор в майсторски класове по целия свят. 

"Аз гледам на бъдещето на контрабаса много позитивно. Защото, благодарение на само няколко личности в целия свят - трима-четирима, една от които е и проф. Бъговска, нашият инструмент - контрабасът - преживява своя ренесанс и е поставен на много по-високо ниво в сравнение с миналото. Проф. Бъговска допринася за това със своето изкуство, със свиренето и педагогическата си дейност. На нея се дължи и много от организацията на събития и т.н. Тя е толкова активна, че аз не бих могъл да издържа на такова темпо. Не съм толкова силен като нея.

Когато бях на 15 срещнах за първи път госпожа Бъговска и тя ми даде урок. И това беше за мен най-голямото вдъхновение, защото тя ме учеше за музиката и за новите тенденции в свиренето на контрабас. Това беше много важно за мен. Сега откривам, че класът й в Музикалната академия в София наистина е много добър, много от студентите й имат успешна кариера - на много добри позиции в оркестрите."

Когато е на 6, Роман Патколо започва да свири на цигулка, но е цигулар само три месеца, след което предпочита да играе футбол. На 13 музиката се връща в живота му и с контрабаса любовта му вече е завинаги. Една от най-важните и вдъхновяващи фигури в живота му като музикант несъмнено е Ане-Софи Мутер, която не само забелязва неговия талант, но и го привлича като стипендиант на нейната фондация, която има за цел именно подкрепата на млади виртуози от цяла Европа. 

"Разбира се, дори само да съм с нея на една сцена е вече огромно вдъхновение. На нас, стипендиантите на нейната фондация, тя даде много възможности - не само със средства, но и с концерти. Без нея едва ли щяхме да имаме такова развитие в кариерата. Г-жа Мутер наистина ни помогна много. Заедно с нея аз направих четири премиери на чудесни композиции от Кшищоф Пендерецки, Себастиан Куриер, Андре Превен и Волфганг Рим. Превен ни посвети Двоен концерт - мащабно произведение в 4 части с оркестър. Създаде и Нонет за два квартета и контрабас. Съвсем скоро, към края на октомври, заминаваме отново на турне с Ане-Софи Мутер в Южна Америка. От композиторите най-близък до сърцето ми беше Андре Превен, затова за мен е чест, че бях поканен да участвам в концерт в негова памет, който предстои, организиран също от Ане-Софи Мутер.

За Бас фест 2019 и за програмата, избрана от Роман Патколо за концертите му в София на 11 октомври и в Пловдив на 12 октомври, в рамките на "Дни на музиката в Балабановата къща", чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34