Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Републиканци и демократи заплашват Турция с нови санкции

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес закрито заседание по повод военните действия на Турция срещу кюрдски позиции в североизточна Сирия. Според АП заседанието ще се състои по молба на петте европейски държави в съвета - Белгия, Великобритания, Германия, Полша и Франция.

Офанзивата на Турция „Извор на мира“ започна след като американският президент Доналд Тръмп се съгласи да изтегли американски войски от региона.

Късно снощи Турция започна и сухопътна операция в Сирия, а министерството на отбраната в Анкара обяви, че армията е нанесла удари по 181 военни цели в североизточната част на страната.

В сряда Тръмп отново защити решението си и в същото време подкрепи санкции срещу Турция. Пред журналисти той заяви, че се говори „с двете страни“ и допълни, че според него изтеглянето на американски военни е „правилната стъпка“.

По-рано Тръмп определи операцията на Турция като „лоша идея“. Президентът каза още, че ще следи за изпълнение на поетия от Турция ангажимент за защита на религиозните малцинства и гарантиране, че няма да се стигне до хуманитарна криза. 

Законодатели, които остро разкритикува решението на Тръмп за изтеглянето, обявиха, че са постигнали двупартиен консенсус за „сурови санкции“ срещу Турция заради „инвазията в Сирия“.

В Туитър един от най-ревностните защитници на Тръмп, превърнал се по темата в един от най-ревностните му критици - сенатор Линдзи Греъм, посочи, че „докато администрацията отказва да действа срещу Турция, аз очаквам силна двупартийна подкрепа“ за санкциите. 

Президентът заяви, че не е против подобни мерки, които предвиждат замразяване на американски активи, притежавани от политическото ръководство на Анкара и налагането на санкции срещу юридически лица, търгуващи с турската армия, и срещу енергийни компании, продаващи гориво на въоръжените ѝ сили.   

Тръмп също коментира, че най-голямата грешка, направена от САЩ според него, е фокусирането върху Близкия Изток. За него Америка е действала като полицай на места, на които тази роля трябва да се изпълнява от Европа, Иран, Ирак, Сирия и Ирак.

Идеята за изтегляне на войски се приема по принцип позитивно от избирателите, но  в случая за законодатели и от ляво, и от дясно, стъпката е взета прибързано и е изоставяне на кюрдските съюзници в борбата срещу групировката „Ислямска държава“. Според критиците на Тръмп случилото се поставя под въпрос създаването на бъдещи коалиции.

Тръмп обяви пред репортери, че харесва кюрдите, но че те се борят за земята си. Той отбеляза, че по време на Втората световна война те не са помогнали на Съединените щати. Тръмп повтори заплахата си да унищожи турската икономика, ако Ердоган прекали с действията си.

Американският държавен секретар Майк Помпейо коментира, че Вашингтон не е давал зелена светлина за турски действия в Сирия.

Изтеглянето на американски части от Североизточна Сирия позволи на Турция да започне дълго анонсираната си военна операция и да атакува кюрдските части. Кюрдите, които Турция смята за терористи, бяха ключов съюзник на Вашингтон в борбата с групировката „Ислямска държава“.

Малко по-рано кюрдско-арабския алианс Сирийски демократични сили съобщиха, че турска въздушна атака е нанесла удар по затвор, в който са били държани бойци на ИДИЛ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00