Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти: Вероятно българските банки няма да финансират Европейския съвет за банково преструктуриране

Българските банки най-вероятно няма да се налага да осигуряват финансиране за Европейския съвет за банково преструктуриране, докато не влезем в чакалнята на еврозоната, обясниха пред „Хоризонт” експерти от съвета.

Той е една от сравнително новите европейски институции – част от Банковия съюз, в която се съдържа и Фондът за банково преструктуриране. Страната ни е първата, пред която бе поставено условието, че ако иска да стане член на валутно – курсовия механизъм ERM II, трябва да влезе в тясно сътрудничество с Европейския банков съюз.

Европейският съвет за банково преструктуриране, под чиято шапка в момента е фондът за преструктуриране, е един от елементите на банковия съюз. Финансирането му се осъществява чрез вноски от всички банки в страни в еврозоната. Към момента в него има над 30 милиарда евро, а целта е до 2024 година сумата да бъде удвоена. Наличните средства се намират във фонда за преструктуриране, но идеята е с учредяването на единен гаранционен депозитен фонд, структурите да се обединят. Проблемът е, че на политическо ниво има държави от валутния съюз – например Германия, които не са съгласни със създаването на подобен гаранционен фонд, макар и той да е считан за трети стълб на банковия съюз.

Страната ни вече е заявила интерес към членство във валутно – курсовия механизъм ERM II, известен като „чакалнята за еврозоната”. От Брюксел и Франкфурт обаче поставиха условието това членство да бъде съчетано и с тясно сътрудничество с Банковия съюз.

От Съвета за преструктуриране коментираха неофициално, че до влизането на страната ни в еврозоната, банките няма как да дължат вноски. Освен това най-вероятно очакваната сума във фонда е смятана без вноските на българските банки. След като влезем в ERM II, самите банкови институции ще започнат подготовка за това, коментираха още експертите.

България очаква отговор дали би могла да влезе в т. нар. „чакалня“, а надеждата на управляващите е това да стане в началото на следващата година. При надлежно спазени процедури, това може да означава 2023 г. България да е част от еврозоната, макар и повечето експерти да се съмняват в толкова бърз развой. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 3000 евро бонус в Гърция за сигнал до властите за фалшива касова бележка

Близо 200 хиляди сигнала са подадени от гръцките граждани за фалшиви касови бележки. От днес се изплащат бонуси на съдействалите за разкриване на измами в големи размери. От днес се изплащат бонуси от по 3000 евро на граждани, които са информирали министерството на развитието за фалшив касов бон, което е довело да разкриване на случаи на..

публикувано на 13.05.24 в 11:20
Весислава Антонова

Весислава Антонова: Медийният ни пазар има правила, важното е те да не остават на хартия

" Българският медиен пазар има своите правила. Много важно е обаче те да не остават на хартия, а да имат реално приложение в живата журналистика, в активната журналистика. Ако те останат на хартия, това е повече от тъжно ".  Това коментира пред БНР Весислава Антонова, медиен анализатор и преподавател в УНСС. Според нея в последните години..

публикувано на 13.05.24 в 11:17
Весела Чернева

Весела Чернева: РС Македония трудно ще започне преговори с ЕС

Със сигурност в момента изглежда трудно да си представим, че РС Македония може да започне скоро преговори със ЕС, тъй като виждаме, че и по двете ключови за тази страна споразумения – това с България, последващото Френско за промените в Конституцията, а също Преспанското, от година по-рано, което отключи пътя на РС Македония към членство, са..

публикувано на 13.05.24 в 10:53
Проф Руска Станчева, ръководител на програма БЕРОН , доц. Татяна Александрова, ръководител на Секцията за съвременен български език, БАН зам.мин на образованието и науката Наталия Митева (от ляво на дясно)

Как се използва езиковата платформа "БЕРОН"

В навечерието на празника на Светите братя Кирил и Методий – 11 май, Българската академия на науките пусна за безплатно ползване езиковата платформа "БЕРОН". Платформата дава удобен и лесен достъп до официалния правописен речник на български език. Актрисата Гергана Стоянова ни учи на правоговор - дигитално Ако отворите някоя интернет..

публикувано на 13.05.24 в 10:37
Камера на МВР

Операция на МВР за колани и безопасно шофиране. КАТ с повече екипи на пътя

Специализирана полицейска операция за осигуряване безопасността на движение по пътищата стартира днес. Засиленият контрол, в който ще се включат всички служители с полицейски правомощия за работа по Закона за движение по пътищата, е разпореден от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов. Той е част от мерките за повишаване на пътната..

публикувано на 13.05.24 в 10:32
Стефан Манов

Стефан Манов: За момента изборите стоят малко далеч от сънародниците ни в чужбина

" Като че ли за момента изборите стоят малко далеч. Може би и рутината след толкова поредни избори относно техническата организация прави така, че хората са спокойни. Утвърдихме механизма на т.нар. автоматични секции, нещата са планируеми, организирани своевременно. Едни добри текстове, като ги оставихме да поработят няколко години, виждаме как..

публикувано на 13.05.24 в 10:28

Справочник за улиците на Силистра, Тутракан и Дулово

Силистренската библиотека "Партений Павлович" издаде справочник - "Улиците на Силистра, Тутракан и Дулово – хилядолетна история и родолюбива символика". В него може да бъде намерена информация за наименованията на улиците в трите най-големи градове в област Силистра, както и по какъв начин те са свързани с утвърждаването на националната ни..

публикувано на 13.05.24 в 10:22