Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш вегетарианец - плюсове и минуси

На прага на есента, когато затваряме лятото в буркани и обръщаме поглед към домашния уют, темата за храната и храненето през зимата започва малко или много да доминира.

На предаването „Нощен хоризонт“ гостуват Марина Васильовска - веган, Александра Вали - вегетарианка и Петя Богданова – веган. Те са част от Българското вегетарианско общество.

Глобалните тенденции сочат, че вегетарианството във всякакви форми в момента е във възход, твърдят те. Веганството, вегетарианският режим като всеки хранителен режим може да крие опасности, но те са преодолими, смятат Марина, Александра и Петя. Трите се позовават на Американската асоциация по диететика, чието становище е, че при внимателно планиране, подобен режим на хранене може да бъде пълноценен за всички възрасти и начин на живот – включително за спортисти, бременни жени, деца.

Мотивите да станеш вегетарианец 

Според Марина, Александра и Петя има хора, които са вегетарианци по етични причини – избор, воден от идеята, че няма нужда да се нараняват животни, за да се храним и обличаме с топли дрехи. Има други, които го правят заради здравето си, трети, защото им се налага - например заради алергии. Има и хора, които го правят по религиозни причини. При някои изборът е повлиян от екологични съображения, защото производството на животински храни има силно влияние върху климатичните промени.

В Индия вегетарианците са над 40%, в Германия са 10 на сто, а в Италия – 8, посочиха Марина, Александра и Петя. Исторически религията е в основата на вегетарианството. В християнството повече от две-трети от дните в годината са постни дни. „И това са пости, които повечето хора някога са спазвали“, припомнят те.

Диетолозите предупреждават за рискове

За д-р Емилия Дончева, диетолог в „Сити клиник“, вариант е храната от животински произход да се изключва в разтоварващ ден за детоксикация или за кратки периоди от време.

„Това е една огромна група храни от животински произход, които са основен източник на протеини. При здрави хора това би могло да се практикува, но за един по-кратък период. Един продължителен недоимък или недостатъчен внос на протеини от животински произход, въобще белтъчен глад, би довел до обостряне на много сериозни проблеми на целия метаболизъм и обмяната. Най-чувствителна на един продължителен глад за протеини (и то изключително)е нервната система, тя реагира първа.“  

Във всички растителни храни има протеини, дори незаменимите аминокиселини присъстват в растителни видове и може да се предотврати недостига им, казват още трите дами - Марина, Александра и Петя, всяка от които има различно дълъг опит с вегетарианския хранителен режим. Те дават примери със здравословни проблеми, които се повлияват добре от вегетариански хранителен режим и подчертават, че много хронични страдания могат да бъдат облекчени с намаляване на приема на животински храни.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06