Те са различни като възраст, социален статус и етнос - доктори, доценти, женени, разведени, деца, спортисти, безработни, обитатели на неподозирани кътчета в града и хора с нестандартни хобита - това е малка част от стоте находки на организаторите. По време на кастинга, продължил 3 месеца, се натъкнали на истории, които за самите тях са толкова невероятни и любопитни, че смятат да ги разкажат и в други свои проекти. Според правилата селекцията започва с един човек. Вече избран, той има само 24 часа, за да препоръча друг. Вторият препоръчва следващия и така щафетата се предава многократно, докато се достигне представителната група от 100 души.
"Задължително колегите от Римини Протокол пожелаха това да бъде човек, който се занимава с точни науки, с цифри и най-добре със статистики, при което ние отидохме в Националния статистически институт в Пловдив и си направихме една среща с директора - господин Стаматов и го помолихме да говори със своите служители. След една седмица ни се обади и каза: "Нито един от моите служители не се съгласи да участва във вашия проект, но аз мисля, че ще участвам" и това беше един много оптимистичен старт на нашия кастинг. С всеки един от тези хора ние създадохме личен контакт", обяснява Неда Соколовска от VOX POPULI.
Театърът като начин да опознаеш един град
„Този тип представления се превръща в начин да опознаем един град. Това става чрез задаване на различни въпроси към участниците като например: Вярвате ли в бог? Искате ли социализмът да се върне? Кой иска България да е монархия? Има и такива: Ще подкрепите ли детето си, ако ви каже, че е гей? Чувствате ли се самотни?", разказва режисьорът на постановката Хелгард Хауг от „Римини Протокол“.
"Има всякакъв тип въпроси - лични въпроси, по-общи въпроси, политически въпроси. Имаме всъщност различни инструменти или начини, с които хората на сцената отговарят на тези въпроси. Понякога просто мислено разделяме сцената на две и тези, които отговарят "Да" отиват от едната страна, тези, които отговарят "Не", отиват в другата страна. Някой път също им предлагаме листи с различни цветове и те избират своя отговор от изброени варианти, показват съответиня цвят. И както публиката вижда отговорите на хората от сцената, те също се замислят за техните лични отговори на тези въпроси".
Неда Соколовска определя проекта като "един от най-мащабните, един от най-смелите, един от най-човешките, хуманни и политически проекти, политически в хубавия смисъл".
"Това е дума, от която може би трябва да се опитаме да избегнем негативната конотация и да приемем, че "политически" е всичко онова, което се отнася до хората и процесите в обществото, в които ние сме свързани, в които ние живеем. Това е един прекрасен политически жест - да събереш 100 души и да попиташ тяхното честно мнение за това как се чувстват в града, в който живеят, в ситуацията, в която са в техния собствен живот, в социалната позиция, която заемат в обществото", допълва Соколовска.
Историите ще бъдат пренесени в книга
Представленията са със свободен вход, а проектът ще има и свое продължение. Всички истории, които ще прозвучат от сцената, ще бъдат събрани в книга, която също ще се разпространява безплатно, съобщават организаторите.
"Ние го наричаме "наследство от 2019 година", защото ще помним какъв е бил градът ни тогава и то не през цифрите, статистическите данни колко туристи са дошли, колко точно е привлякъл проектът, икономически, в града, а със самите лица на хората и с техните истории. Всяко едно от тези мнения на сцената, които ще чуете, не е претърпяло никаква цензура", уверява Виктор Янков, заместник-директор "Международна дейност" към Фондация "Пловдив 2019".
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..