Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последно сбогом с Милчо Левиев

| обновено на 18.10.19 в 14:45
Снимка: БГНЕС

Днес се прощаваме с големия музикант Милчо Левиев. Поклонението е до 14 часа в зала "България" в столицата. 

Музикантът се превърна в емблема на България и прослави страната ни из най-големите световни джаз сцени. Композиторът почина на 81-годишна възраст в болница в Солун след тежко боледуване. 

В зала "България" се събраха десетки хора, които искаха да си вземат последно сбогом с маестрото, сред тях и много музиканти, артисти, общественици, политици. 

За живота на маестрото

Милчо Левиев е завършил държавната консерватория в София. Ученик е на Панчо Владигеров. 

Музикалната му кариера започва в Пловдивския драматичен театър. Между 1963 г. и 1968 г., Милчо Левиев работи като солист и диригент на Пловдивската и на Софийската филхармония. По същото време е бил и диригент на Бигбенда на Българското национално радио. 

През 1970 г. музикантът заминава за Съединените щати. Повече от 20 години живее и твори там, а през последните години живее в Солун със съпругата си, певицата Вики Алмазиду. Номиниран е два пъти за "Грами".

Животът е най-голямото изкуство, казваше той 

Милчо Левиев е автор на симфонична и джаз музика. В началото на май в столицата беше представена биографична книга за него. Тогава в интервю за "Хоризонт" той заяви:

"Най-важното е животът. Животът е най-голямото изкуство - как да живееш, да си артист в живота, как да играеш ролята си. Сърце и ум - тогава се прави изкуство. Само със сърце не може. Балансът прави изкуството и живота, не повече. Аз имам, явно, много повече сърце, отколкото ум. Съжалявам, Господ така ме е направил. И правя изкуство, което се прави повече от сърце, отколкото от ум!".

Едно от посланията на маестрото:

"Човекът на изкуството, който и да е - писател, художник, музикант, професия е едно нещо, призвание е друго. Вие ако сте дошли в музиката с една голяма любов, това е вече призвание, това трябва да го пазите през целия си живот, а музика без хумор в нея не може да съществува. Музиката отразява цялата палитра на човешките чувства по начин, който думите не могат да изразят. Най-важното нещо за всеки човек, не само за артиста, е да запази детето в себе си, да имате тази радост, искреност на творението, която не се интересува от никакво възнаграждение. А магията съществува винаги, само че понякога в такъв миниатюрен вид, че ние не я забелязваме, а пък егото ни е толкова голямо на всички хора, че ние сме магьосниците. Чакай, чакай. Има неща, в които науката е като бебе още, които не знаем точно какво е чудото, как става то, откъде идва, от нас ли идва, така че магията е много важна в изкуството".

В началото на март тази година той обяви, че се отказва от титлата "почетен гражданин на Пловдив", заради разочарование от отношението на общинската администрация.

Милчо Левиев е включен в енциклопедията “История на европейския джаз”.

Големите творци никога не си отиват. Те живеят заедно със своите творби до тогава, докато има кой да ги чуе и да им се радва!

Поклон пред светлата му памет!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимитите на болниците: Погазване на правовия ред или предвидимост за бюджета на НЗОК?

През последните няколко години се наблюдава активно увеличаване на надлимитната дейност на болниците у нас  – отчита се по-голям обем оказана медицинска помощ спрямо прогнозираното, по което заплаща Здравната каса.  С отпадането на лимитите през 2024-а година тази дейност достига до 400 милиона лева . Това о бясни в интервю за "Хоризонт"..

публикувано на 06.08.25 в 08:35
Джорджа Мелони и Александър Вучич, 5 август 2025 г.

Джорджа Мелони посети Белград за вечеря с Александър Вучич

Сръбският президент Александър Вучич изказа благодарност на италианския премиер Джорджа Мелони за подкрепата ѝ за европейския път на Сърбия, след няколко часовата среща помежду им в сръбската столица Белград тази вечер, предаде БТА. Вучич заяви в публикация в профила си в "Инстаграм", че е благодарил на Мелони за "принципната подкрепа на..

публикувано на 06.08.25 в 08:05

Старши комисар Митко Чакалов: Няма пряка опасност за село Доситеево, но пожарът все още не е локализиран

"Към момента обстановката е спокойна. Фронтовете, които снощи се развиваха, са притихнали, но пожарът не е локализиран". Това обясни пред БНР старши комисар Митко Чакалов, директор на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в област Хасково, след като огнената стихия заплаши селата Доситеево и Коларово в община..

публикувано на 06.08.25 в 07:55
Карол Навроцки

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност днес. Очаква се сериозна конфронтация с премиера, чието правителство той нарече "най-лошото в историята". 42-годишният Карол Навроцки е историк-националист, почитател на Тръмп. Той спечели изборите на 1 юни, което нанесе голям удар за проевропейското правителство на премиера Доналд..

публикувано на 06.08.25 в 07:52
Стив Уиткоф

Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва

Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва. Тази сутрин Уиткоф бе посрещнат на московското летище "Внуково" от шефа на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, предадоха Ройтерс и ТАСС. Подобряването на отношенията между Русия и САЩ ще отнеме време, заяви междувременно пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий..

публикувано на 06.08.25 в 07:49
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Газа не трябва да представлява заплаха за Израел

Израел напълно ще победи ислямисткото движение "Хамас" в Ивицата Газа, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. ООН предупреди за "катастрофални последици", ако Израел разшири военната операция в палестинския анклав. "Необходимо е напълно да победим врага в Газа, да освободим всички наши заложници и да гарантираме, че Газа повече няма да..

публикувано на 06.08.25 в 07:32

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини ще..

публикувано на 06.08.25 в 07:32