Улични боеве избухнаха снощи между мексиканските сили за сигурност и членове на мощен наркокартел в град Кулиакан, столица на щата Синалоа, предоха световните агенции.
Силите за сигурност са заловили един от синовете на наркобарона Хоакин Гусман - Ел Чапо, потвърди представител на мексиканското правителство. Смята се, че Овидио Гусман е влиятелна фигура в картела "Синалоа". САЩ го обвиняват в престъпен сговор за разпространение на кокаин, метамфетамини и марихуана.
На публикувани в интернет видеозаписи се вижда, че бойци от националната гвардия и войници са изправени срещу цивилни, вероятно членове на картела "Синалоа", въоръжени с картечници и автоматични пушки.
Местната медия "Риодосе" съобщи вчера, че тежко въоръжени мъже в камиони стрелят в центъра на Кулиакан, предаде Асошиейтед прес. Някои от стрелците използвали снайпери. Входовете на града били блокирани от силите за сигурност със запалени автомобили.
През януари 2017 г. Гусман беше екстрадиран в САЩ от Мексико по искане на американските власти. През февруари тази година той беше признат за виновен по всички повдигнати му обвинения. В средата на юли Гусман беше осъден на доживотен затвор и глоба от 12,6 милиарда долара.
Смятан за най-могъщия наркотрафикант в света, за 25 години Гусман е изпратил в САЩ най-малко 1200 тона кокаин. Въпреки осъждането му неговата престъпна организация продължава да изпраща по-голямата част от дрогата, която влиза в САЩ, предаде Франс прес.
По-късно беше съобщено, че възползвайки се от уличните боеве, 20 осъдени, излежаващи присъди в затвора "Агуаруто" в Кулиакан, са успели да избягат, предаде телевизионният канал "Телевиса".
По-късно министърът на сигурността Алфонсо Дурасо съобщи, че Овидио Гусман е освободен и изтъкна, че решението е било взето, за да бъдат защитени хората, предаде Ройтерс.
Това изказване на Дурасо беше предшествано от друго, в което не ставаше ясно дали обвиненият за наркотрафик Овидио Гусман още е задържан след многочасовата ожесточена престрелка в северния мексикански град Кулиакан.
Най-малко девет души са пострадали при сблъсъците между силите за сигурност и членове на наркокартела "Синалоа", съобщи в. "Миленио" като се позова на ръководителя на регионалното министерство на здравеопазването Ефрен Енсинас.
Сред ранените има шестима служители на силите за сигурност. Губернаторът на щата Синалоа Кирино Ордас съобщи в Туитър, че в момента в Кулиакан "се възстановява спокойствието".
Мексиканският наркобос Хоакин (Ел Чапо) Гусман бе осъден в сряда на доживотен затвор в САЩ без право на помилване, предаде Асошиейтед прес. Присъдата бе произнесена от федерален съдия в Бруклин пет месеца, след като 62-годишният бос на картела..
Германският министър на вътрешните работи Александер Добринд изненадващо пристигна на посещение в Израел. Той е първият чуждестранен политик, който посещава страната след 12-дневната война с Иран. Добринд е в Израел по покана на израелския..
Граничните полицаи в Калафат, Югозападна Румъния, откриха при проверка на камион днес 13 чуждестранни граждани, които не са имали валидна виза или разрешение за престой, за да пътуват в Шенгенското пространство, съобщава БТА като цитира Аджерпрес. Според..
Израелската армия нареди на палестинците да се евакуират от райони в северната част на Ивицата Газа в момент, когато американският президент Доналд Тръмп призовава за слагане на край на войната в палестинския анклав на фона на нови усилия да посредничи за..
Паметната плоча на основателя на "Щурците" Кирил Маричков ще бъде открита на фасадата на дома му в София на 30 юни, понеделник, съобщиха от БТА като се позоваха на Столичния общински съвет. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ, с който изтегля страна от Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини, според документ, публикуван на неговия уебсайт, предаде Франс прес. "С настоящия указ... влиза в сила..
Иран заяви, че има "сериозни съмнения" относно спазването от страна на Израел на прекратяването на огъня, влязло в сила на 24 юни след 12-дневна война между двете страни, предаде АФП. Израел започна военни действия срещу Иран на 13 юни с..
Германия забрани поливането на частни градини с обществена вода заради рекордните суши в страната. Нарушенията могат да струват до 50 000 евро глоба. Пролетта на 2025 г. е една от най-сухите в Германия, откакто се водят метеорологични..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Когато политическа сила като ПП, която излиза с идеята за борба с корупцията, попада под ударите на компромати, това е проблем. Българите..