Близостта между Марс и Земята е позволила през годините да изследваме много от детайлите по повърхността на Червената планета. От тези наблюдения сме успели да заключим, че на фона на останалите планети Марс има близки страни със собствената ни планета, разказва Зак Дикисън.
Малки колонии на Марс
„И Марс, и Земята са се образували горе-долу по едно и също време – преди около 4,5 милиарда години, но след това време на образуване двете планети са поели по своя собствена различна съдба. Днес Марс е една доста враждебна планета, с ужасни условия и по никакъв начин хората не можем да живеем лесно там. Въпреки това все пак е подходяща да изпратим един ден астронавти, които да извършват някакви изследвания. Тя е подходящо място, на което можем да направим малки хабитати или колонии, където да заселим ограничен брой хора.“
Долини и кратери с имена на градчета и реки
Процесът на даване на наименования на образуванията върху Червената планета е специфичен. Към момента няма официално приет закон, по който да се наименуват езера, но пък има такъв за долини и кратери. Кратерите се кръщават на малки градчета на Земята с под 10 хиляди жители, а пък долините на Марс се кръщават на реки. За момента повечето наименованията са на английски, но Зак не изключва някой ден и България да бъде представена чрез някой обект на Червената планета.
Има ли вода на Марс
Зак Дикисън е открил система от езера на Марс, за които преди не се е знаело. „Колкото повече такива неща откриваме, толкова по-пълна ще бъде картинката ни за това как Марс е изглеждала в миналото“, смята ученият.
Една от основните цели при изследването на планетата е да се проследи къде точно е текла вода, когато Марс я е имала по повърхността си. Следващата година ще бъдат изстреляни два нови апарата – единият се нарича „ЕкзоМарс“ и е съвместен проект между Руската космическа агенция и ESA, а другият роувър се нарича „Марс 2020“ и ще бъде изстрелян от Американската космическа агенция.
Първи подпочвен тунел на Марс
Според Зак Дикисън мисията „ЕкзоМарс“ има шанс да отговори на въпроса дали на Марс някога е имало живот.
„Защото за пръв път апарат, изпратен на Марс, ще има възможност да прокопае тунел и да вземе проба на 2 метра под повърхността. За да се намерят следи от органични молекули, е необходимо да се прокопае доста под повърхността на планетата. Това е единственият шанс. Причината за това е, че на повърхността радиационното излъчване, идващо от космоса, е толкова силно, че дори да е имало някакви следи от живот, те отдавна биха били унищожени.“
Може ли Земята да изгуби топлината си
Никола Кереков смята, че един от най-интересните въпроси при изследването на Марс е какво е докарало тази планета до сегашното й състояние. Това според него до голяма степен може да отговори на въпроса дали и нашата планета не е заплашена от нещо подобно. „Марс е по-малка планета от Земята и някои геолози и астрономи смятат, че по-малките планети изстиват по-бързо от големите и липсата на течно ядро и намалената гравитация пречи на планетата да си изгради магнитен щит около себе си, който да защити атмосферата от изветряне, причинено от слънчевия вятър. Това може би е причината по-малките планети да са до голяма степен обречени малко след създаването си да загубят атмосферата си и никога да не бъдат изцяло подходящи за живот.“
Тази теория подкрепи и Зак Дикисън, според когото на Земята ще й отнеме доста повече време да загуби естествената си топлина и да последва съдбата на Марс. „Според данните, които имаме към момента, времето, което ще бъде необходимо на Земята да загуби топлината си до степен, в която да се превърне в сухо, враждебно, пустинно място, е доста по-дълго от продължителността на живот на Слънцето.“
Още за потенциалния живот на Марс и цвета на извънземните, за холивудските филми и научната истина, за връзката между науката и политиката – чуйте в интервюто със Зак Дикъсън и Никола Кереков в звуковия файл.
Снимки: Борис Амишев
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..