Абсолютно сигурно е, че вътрешнополитическото напрежение в Република Северна Македония ще нараства, след като страната не получи покана за начало на преговори за присъединяване към ЕС, прогнозира пред БНР бившият посланик на България в Скопие и Белград проф. Ангел Димитров.
„Смятам, че опозицията ще използва абсолютно всички възможни средства, за да засилва вътрешното напрежение. Не изключвам да има напрежение и в самата управляваща партия. Там има различни крила и тенденции. Затова смятам, че нашата млада съседка Република Северна Македония влиза в един период на засилено вътрешно напрежение“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Според него напрежение ще има и защото се отваря много голямо пространство за действие на други държави, които имат интереси в региона. „Става въпрос за Русия, икономически – Китай, но те чрез икономиката търсят и политическо влияние, разбира се, Турция, да не говорим за някои от съседите“, продължи проф. Димитров.
По думите му политическото говорене в Северна Македония, а и в медиите бе внушавано, че страната ще получи покана за начало на преговори за присъединяване към ЕС въпреки предупредителните сигнали, че това няма да стане толкова лесно.
Премиерът Зоран Заев няма да подаде оставка
„Масовото разочарование е разбираемо, но това не означава, че всичко трябва да рефлектира върху премиера Заев и неговото правителство, защото през последните две години те наистина правят сериозни усилия да защитят желаната евроинтеграция“, каза проф. Ангел Димитров.
Той не смята, че премиерът Зоран Заев ще подаде оставка.
„Достатъчни са само окуражителните сигнали, които идват от европейски политици, включително от българския премиер Бойко Борисов. Смятам, че те трябва да осъзнаят необходимото увеличаване на скоростта и ефективността на реформите, които страната трябва да извършва“.
Според проф. Димитров ако правителството и премиерът Заев бъдат стоици при очертаващото се политическо напрежение не би трябвало да им промяна в посоката на развитие на Северна Македония.
„Опозицията декларира, че също се интересува от евроинтеграцията и евроатлантическото развитие на страната, макар че досега не показа как вижда как може да се стигне до тези желани точки“, посочи той.
Проф. Димитров не смята, че предсрочните избори чукат на вратата.
„Проблемът обаче, който стои малко встрани, но е важен, е икономическото състояние на страната, защото гражданите там се вълнуват от тези големи проблеми за външнополитическата посока, в която се движи страната. Но много повече се вълнуват като че ли от това, което получават и това, което осигурява ежедневието им“, каза той.
Не се очаква бърза промяна в Скопие по интерпретацията на общото ни минало
Проф. Ангел Димитров, който в момента е съпредседател на съвместната комисия със Северна Македония по историческите и образователни въпроси, каза, че не очаква при създавала се ситуация и атмосфера „бърза и видима промяна в готовността на македонските си колеги за постигане на такова съгласие в интерпретацията на миналото, което да е близо до научната истина и да бъде приемливо за двете страни“.
„Не очаквам това, защото сигналите, които постоянно идват от лятото насам, говорят за едно поставяне под съмнение на смисъла дори на тази клауза от договора за приятелство и добросъседство, която регулира появата и работата на съвместната комисия“, мотивира се той.
Проф. Димитров посочи, че не е една направена и крачка напред в обсъждането на личността и делото на Гоце Делчев на заседанието в Охрид. Но докато резултатът от предишната среща е бил нула, сега е имало минимална стъпчица нагоре.
„Това, което успяхме да направим, е да приемем протокол за предишната безрезултатна среща. Това е важно, защото трябва да има доказателство за начина, по който се работи в комисията. Успяхме да направим и стъпка напред в този проточил се повече от година преглед на учебниците, посветени на Средновековието. Но е там не успяхме да завършим поради нежеланието на част от нашите колеги да се работи пълноценно и извън бюрократично приеманото време до 17 ч“, обясни проф. Димитров.
Той изрази едно желание за по-отговорно отношение на редките срещи на комисията – 8 за година е половина, както по формалната част от работата, но и към същинското ѝ измерение.
Следващата договорена среща на комисията е в края на ноември в България.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..