Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: Ако България чувства риск от ставащото в Сирия, да се обърне към НАТО

Велизар Шаламанов - бивш министър на отбраната
Снимка: БГНЕС

Ако България и Гърция имат обосновани притеснения за рискове, произтичащи от ставащото в Сирия, най-добрият начин е да се потърси решение в рамките на НАТО, а не толкова в ЕС, каза пред БНР бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов

„И едва когато има разбиране в рамките на НАТО, част от тези мерки, които основно са икономически и свързани с вътрешната сигурност, могат да бъдат обсъдени вече в ЕС“, посъветва той.

В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ Шаламанов коментира турската военна операция срещу кюрдите в Сирия, която стана поредният повод за словесна война между Анкара и Европейския съюз, продължаваща и след споразумението между Доналд Тръмп и Реджеп Ердоган за 5-дневно прекратяване на огъня в замяна на изтегляне на кюрдските сили от пограничните зони в Северна Сирия.

Много страни членки от западната част на ЕС са силно обезпокоени от перспективата разбягалите се затворници терористи от „Ислямска държава“ да се завърнат в Европа, което според Тръмп би било най-естественото нещо сега - за да бъдат съдени терористите в държавите, чиито граждани са. Има и известни притеснения по повод заплахите на турския президент Реджеп Ердоган да прати милиони бежанци в Европа.

„Най-сигурният начин да бъдат избегнати рискове за уязвими страни, каквито са България и Гърция в случая, са наистина ефективни консултации и то във формат, в който всички страни са равни. И никоя по-голяма не може да размахва пръст и да поучава по-малка страна. Такъв точно е духът в НАТО“, каза Шаламанов.

Невероятно важен урок, най-вече за Европа

Говорейки за турската операция в Северна Сирия и последвалото временно примирие, той посочи, че „виждаме един невероятно важен урок, най-вече за Европа и страните от ЕС, че в съвременния сложен свят без военна сила не може да бъде постигнато решение, както и че само военна сила не е достатъчна“.

„Но виждаме и че най-добрата платформа за намиране на благоприятни решения е платформата, изградена около Вашингтонския договор, който позволи САЩ и Турция да постигнат това споразумение за временно прекратяване на огъня, което да даде възможност за намиране на по-дълготрайно решение“, добави Шаламанов.

Той категорично отрече твърдения като на US президента Доналд Тръмп, че НАТО е отживелица, като посочи, че от 12 членки при основаването на алианса през 1949 скоро ще бъде съюз на 30 демократични страни.

„Силата на Северноатлантическия алианс е в институционалните механизми за консултации за намиране на решения“.

Отношенията с Русия – отговорност на всяка членка на алианса

„Отношенията с Русия си остават отговорност на всяка членка“, каза Шаламанов, коментирайки сближаването на Анкара с Москва, но добави: „В никакъв случай не може да се допусне Русия да бъде причина за разделение, противопоставяне или отслабване на НАТО. Ако някой счита, че това ще се случи, греши, независимо от огромните усилия, които полага в частност Русия в тази посока“.

Според него всички признават легитимния интерес на Турция да гарантира своята сигурност срещу терористични заплахи от екстремистки групировки.

„В случая тежката ситуация в сферата на сигурността в Сирия, която възникна – нека не забравяме - поради действията на Башар Асад, създава такива рискове. Основната заплаха – „Ислямска държава“, практически бе неутрализирана с глобалната коалиция срещу ИД, но има остатъчни рискове за Турция и тя действа в тази посока“, обясни той.

Напускането на ситуационни съюзи не е предателство

Коментирайки твърденията, че САЩ са изоставили кюрдите в Северна Сирия, които бяха техни съюзници в битката срещу джихадистите, Шаламанов каза:

„Други съюзи, които са ситуационни – свързани с решаването на конкретна задача, с ясна ангажименти от едната и другата страна, не бива да бъдат сравнявани с фундаменталния характер на Северноатлантическия алианс, който е базиран на ценности и принципи и е доказал своята ефективност“.

Според него оттеглянето от ситуационни съюзи след решаването на конкретен проблем „не бива да се счита за предателство“

Шаламанов смята, че членките на ЕС, които са и в НАТО, трябва да се подготвят за сценарий за преговори с Турция, пък и със САЩ за намиране на дълготрайно решение на проблемите, които не са един или два.

Той посочи, че има много позитивни примери за постигане на споразумение между ЕС и Турция, както и последното споразумение между Турция и САЩ.

„Постигането на тези споразумение е резултат от установения диалог и доверие на тези страни в рамките на НАТО, независима че на повърхността излизат емоционални реакции на отделни лидери“, каза Велизар Шаламанов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41