Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди иракчани се събраха на демонстрация срещу корупцията в Кербала

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хиляди иракчани скандираха днес срещу корупцията по време на шиитско поклонение в Кербала, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Сред множеството шиитски поклонници, облечени в черно в знак на скръб за имам Хусейн, внук на пророка Мохамед и основополагаща фигура в шиитския ислям, имаше хиляди хора, обгърнати в бели плащеници и скандиращи „Не на корупцията“ и „Да на реформата“. Те протестираха по призив на влиятелния шиитски лидер Муктада Садр. Някои демонстранти развяваха иракски знамена и казваха в хор „Свободен Багдад, корумпираните вън!“.

Хедир Наим, дошъл от град Басра за най-голямото шиитско поклонение, чиято кулминация е днес, заклеймява корумпираните политици. По официални данни Ирак е загубил 410 милиарда евро през последните 16 години заради корупция.

Ирак, втория по големина производител на петрол от ОПЕК, е „богата страна с бедно население“, заяви той пред местна телевизия.

„За съжаление тирани и престъпници живеят на гърба на народа“, допълни този мъж с бяла брада и черна традиционна шака на главата.

Ирак е разтърсван от протести от началото на месеца. Само от 1 до 6 октомври загинаха 110 души и бяха ранени 6000.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Класиката “Франкенщайн”

Класиката “Франкенщайн” с нов кинопрочит

Готическият шедьовър на Мери Шели "Франкенщайн" оживява на голям екран през очите на култовия режисьор Гийермо дел Торо.  Историята, която властва над изкуството вече два века, този път е пресъздадена с помощта на актьорите Оскар Айзакс, Миа Гот, Кристоф Волц и Джейкъб Елорди, който влиза в ролята на чудовището, създадено от доктор..

публикувано на 27.10.25 в 20:35
Президентът Румен Радев със съпругата си Десислава Радева пристига на летището в Рияд - 27 октомври 2025 г.

Президентът Радев: За да се развива България, трябва да има ясна отговорност в управлението

Вашите успехи са успехи и за България - с тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на българската общност в Саудитска Арабия. В кралството живеят над 120 наши сънародници. Сред тях инженери, архитекти, финансови експерти. "Искам още веднъж да Ви поздравя. Да благодаря за вашите усилия, за вашия принос България да има..

публикувано на 27.10.25 в 20:15
Автобус с 14 работници в

Автобус с работници от "Марица-изток" надвисна над дере на пътя Харманли-Симеоновград

Автобус с работници от комплекса "Марица-изток" се е обърнал върху мост при катастрофа на пътя Харманли-Симеоновград. Инцидентът е станал около 17:30 часа преди връзката за магистрала "Марица" и по чудо се е разминал без сериозно пострадали. Автобусът с 14 работници е бил ударен от тежкотоварен камион, който се е включвал в движението от крайпътна..

публикувано на 27.10.25 в 19:57
Лидерът на социалистите Атанас Зафиров.

БСП искат плоският данък да бъде заменен от прогресивно подоходно облагане

Въвеждане на прогресивно подоходно облагане и необлагаем минимум в размер на установената за страната минимална работна заплата.  Това поиска БСП официално с позиция, приета от Националния съвет на партията. Това ще доведе до увеличаване на нетния разполагаем доход на близо 1 милион работещи с най-ниски доходи, убедени са социалистите. БСП поставя..

публикувано на 27.10.25 в 19:47

НСТС не постигна съгласие по нито един от законопроектите за промени в Кодекса на труда

Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие по нито един от четирите законопроекта за промени в Кодекса на труда, които бяха включени в дневния ред на заседанието му. Три от тях са внесени от народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България", а един - от социалния министър Борислав Гуцанов. КНСБ..

публикувано на 27.10.25 в 19:34

Турция финализира сделката за придобиването на 20 изтребителя Eurofighter

Турция финализира сделката за купуването на 20 британски изтребителя Eurofighter Typhoon на стоност близо 10,7 млрд. долара. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър в Анкара - първата му визита в турската столица, по време на която се срещна с президента на страната Реджеп Ердоган. До мултимилиардната сделка се..

публикувано на 27.10.25 в 19:23
Снимката е илюстративна

Дъждът разруши водохващане за общините Рила и Кочериново

Обилните валежи разрушиха водохващане при река Елешница за Рила и Кочериново, каза кметът на Рила Георги Кабзималски. Това може да доведе да нарушено водоподаване за двете общини, добави той. Както БНР съобщи, поради наноси от река Елешница на пътното платно движението при км 23 на пътя Пастра - Рилски манастир се осъществява с повишено..

публикувано на 27.10.25 в 19:17