Британският премиер Борис Джонсън се срещна тази сутрин с лидера на лейбъристите Джерeми Корбин на фона на несигурността какво точно ще се случи с Брекзит. Това стана, след като късно снощи депутатите в Камарата на общините отхвърлиха плана на премиера за скоростно прокарване на законопроекта за Брекзит. Резултат от срещата не бе обявен, но малко по-късно двамата влязоха в ожесточен спор по време на въпросите към премиера в парламента. А иначе се очаква Борис Джонсън твърдо да иска провеждане на общи избори, ако ЕС даде отсрочка за Брекзит до 31 януари.
Политическият редактор на Би Би Си Лора Кюнсбърг заяви след срещата Джонсън - Корбин, че лейбъристите са нетърпеливи да обсъдят различен по-дълъг график за проектозакона за споразумението за излизане от ЕС, докато премиерът и искал да научи какво би направил Корбин, ако ЕС откаже да даде отсрочка за Брекзит. Ако се съди по размяната на реплики в парламентa обаче лидерите на двете най-големи британски партии са още много далеч от намиране на общ език. Джерeми Корбин:
„Премиерът незаконно разпусна парламента. Каза, че отказва да се съобразява със закона. Хвърли Северна Ирландия под автобуса. Разкъса гаранциите за защита на правата на работниците и стандартите за защита на околната среда. Загуби всички гласувания и се опита да предотврати истинско демократично подробно разглеждане и дебат на законопроекта за Брекзит“.
Премиерът Борис Джонсън коментира правителството и Консервативната партия:
„Това са правителството и партията, които изпълняват волята на народа. Те казваха, че не можем да отворим за преразглеждане споразумението за излизане от ЕС – ние го направихме. Те казаха, че не можем да премахнем „предпазния механизъм“ за ирландската граница – ние го премахнахме. Казаха, че не можем да постигнем нова сделка – ние я постигнахме.“
Слушайки надвикването на Корбин и Джонсън в парламента политическият редактор на „Файненшъл таймс“ Лора Хюз заключи, че „това са двама мъже, които не знаят какво искат да направят сега“.
Принципната позиция на лейбъристите е, че сега вече са готови за общи избори, стига Брюксел да отложи Брекзит до 31 януари, защото това вече ще бъде гаранция, че няма да има Брекзит без сделка. Премиерът на Ирландия Лио Варадкар заяви подкрепа за провеждане на извънредни избори в Обединеното кралство. Борис Джонсън обаче не може сам да ги свика. Съгласно приет закон през 2011 година за това му е нужно одобрението на парламента. Дори и днес да бъде внесена процедура за избори и бъде одобрена, те могат да се проведат едва след 28 ноември, защото друг закон постановява, че между двете дати трябва да има най-малко 25 работни дни.
Всички пътища и населени места в общините Петрич и Сандански, които миналата нощ бяха залети от проливните дъждове, вече са отводнени, като са почистени и наносите от кал по улиците и междуселските пътища. Голям пожар е възникнал тази нощ в хотел в курортната местност "Семково" над Белица. Екипите на пожарната и общинските..
Инфлация от 0,4% е регистрирана при малката потребителска кошница през октомври на месечна база, показват данните на Националния статистически институт. На годишна основа показателят е с ръст от 5,2 на сто. С 0,6% са поскъпнали нехранителните стоки при малката потребителска кошница през октомври спрямо месец по-рано. При храните и напитките..
МВР провежда операция срещу престъпна група, занимаваща се с трафик на мигранти. В акцията участват екипи от няколко дирекции на вътрешното министерство. Няма яснота дали има задържани по време на акцията.
Няма място за безцелни промени между двете четения на бюджета. Това мнение изказа пред БНР вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров. "Квалификациите за това какъв точно е бюджетът приключиха в деня, в който той влезе в Народното събрание. Оттук нататък това е общият бюджет на мнозинството и той трябва да бъде защитаван и..
Хиляди жители на Северната територия в Австралия останаха днес без ток, след като тропически циклон връхлетя тази нощ с бурни ветрове района, включително столицата на територията - град Даруин, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Бурята от трета категория "Фина", с пориви на ветровете със скорост 205 км/ч днес, се отдалечи от Даруин, след като..
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил възглави тържествена архиерейска Света литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" по случай празника на храма и на свeтеца патрон: Днес празнуваме Деня на св. Александър Невски, който е живял в едно много трудно, нестабилно време. Чрез действията си той показва, че за него приоритет..
Високи са нивата на реките Струма и Места вследствие на обилните валежи от дъжд пред последните два дни. Най-сериозно е повишението в долните течения, където има потенциална опасност водите да прелеят от речните корита, предупреждават хидролозите от местните станции на НИМХ. Към момента няма сигнали за разливи от високопланинските реки,..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...