Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва орална ваксинация на дивите хищници срещу бяс.
Тя ще се проведе в 50 км ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20 км зона по поречието на река Дунав, които обхващат 23 области на страната с епизоотично значение, се посочва в прессъобщение на БАБХ.
Дванадесет специално оборудвани самолета ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха. Кампанията ще стартира на 29 октомври 2019 г. от летище Балчик, област Добрич. Тя ще продължи 15 дни в зависимост от атмосферните условия. Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца.
Няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите. В София град ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица в близост до кварталите в подножието на планината Витоша.
Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. На един квадратен километър се изхвърлят по 25 примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра.
Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на каишки, за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници.
Снощи в болницата е починал 78-годишният мъж, ударен от паднал клон на бул. "Марица-Север" в Пловдив. По данни на район "Северен” за конкретното дърво не са постъпвали сигнали от граждани, че е опасно. Екипи от кметството започват незабавна проверка и пълен оглед на дърветата в района. От община Пловдив изразиха съболезнования на близките на..
Най-малко двама ранени при експлозия на газова бутилка в емблематичен московски магазин за играчки, съобщават руските агенции РИА Новости и ТАСС, позовавайки се на службите за спешна помощ. Експлозията е станала в Централния детски магазин, известен на повечето руснаци като магазин за играчки "Детский мир" ("Детски свят"). Той се намира на..
Украйна отбелязва националния си празник - Деня на независимостта - на фона на продължаващата четвърта година пълномащабна агресивна война на Русия срещу Украйна. Москва заяви, че атака на украински дронове е причинила пожар в атомна електроцентрала в западната руска Курска област. По случай националния празник украинският президент Володимир..
Безводието е проблем не само на България, но и на Европа и са необходими спешни решения и действия, както и законодателни промени по отношение на сондирането и каптажите. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов при посещението си в Добрич. Според Борисов последните четири години са били загуба на време. Кризата с липсата на..
Един екип на пожарната продължава да облива незаконното сметище край сливенския квартал "Комлука“, след като вчера от там тръгна пожар, който обхвана между 60 и 80-декара борова гора, сухи треви и храсти. Задимяването е забелязано сутринта и веднага е изпратен екип огнеборци към мястото на тлеещото незаконно сметище. Въпреки силния вятър..
В Дупница са събрани пари за нова икона на Богородица Всецарица. Иконата е известна с чудотворната си сила - особено e в помощ на страдаци от тежки заболявания, преживели смърт и мъка, каза архирейският наместник на Дупнишката духовна околия отец Георги Паликарски. Иконата вече е поръчана, до Нова година ще бъде осветена и ще бъде..
Най-големите икономики в света ще имат недостиг на работна сила, от която се нуждаят, за да стимулират растежа и да поддържат цените стабилни през следващите десетилетия, освен ако не привлекат повече чужденци, предупредиха водещи централни банкери, пише в уводна статия "Файненшъл таймс“. Лагард, ЕЦБ: Чуждестранните работници дадоха тласък..
Фирмата, предлагаща парасейлинг, при който в Несебър загина 8-годишно момче, не е била проверявана за трудовите договори от Инспекцията по..
Чистка в Столична община явно има и смятам, че това е неетично. Явно не е на база работиш – не работиш, може би причината е, че си работил по..
Има специална наредба за водноатракционни услуги , приета през 2009 г. и е актуализирана през 2012 г. По случая със загиналото дете в Несебър възниква..