Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв образ изгражда Русия в Близкия изток

Президентите на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и на Русия Владимир Путин по време на срещата на Г-20 в Осака
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тепърва предстои да разберем доколко съдбоносни за Сирия за решенията, договорени по време на продължилите рекордните близо седем часа преговори в Сочи между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Доколко траен ще се окаже мирът на североизток зависи от това в каква степен Дамаск, Анкара и Москва ще изпълнят поетите от тях ангажименти.

Засега е ясно, че имаме сделка между Асад и Ердоган при посредничеството на Путин и вероятно не без съгласието на Тръмп - нещо, което до неотдавна беше трудно да си представим. Всяка една от страните по сделката получи по нещо, но не всичко, което би искала. Ердоган гарантира пред Асад, че Турция уважава единството и териториалната цялост на Сирия и се съгласи да ограничи периметъра на зоната за сигурност до 150 км по протежението на границата и до 30 км във вътрешността на страната.

Асад получи контрол над нови райони, но прие, че турската армия може да остане за известно време на сирийска територия, за да атакува кюрдите там, ако е необходимо. А Русия намери правното основание за това - подписаният през 1998г. между Анкара и Дамаск протокол от Адана. Парадоксално на пръв поглед турската военна операция в Североизточна Сирия се оказа истински „Извор на мира“. Тя принуди кюрдите да се договорят с режима на Асад и то не къде да е, а в руската авиобаза „Хмеймим“. Изправени пред чуждия агресор те трябваше да изберат по-малкото зло за тях в лицето на Башар Асад, отлагайки за неопределено време плановете си за по-широка автономия. Изтеглянето на американските войски от района беше умело използвано за целите на руската пропаганда.

Русия за пореден път получи възможността да покаже на страните от Близкия изток и на света, че тя е всичко онова, което Съединените щати не са. Носи мир и стабилност, а не война и разруха като американците. Не изоставя съюзниците си, както постъпиха те с кюрдите, а докрай защитава сирийския президент. Москва е надежден и предвидим партньор за разлика от Вашингтон, чиято политика е хаотична и непоследователна.

Руснаците спазват нормите на международното право и устава на ООН, американците налагат със сила някакви измислени от тях правила и т.н. Русия постепенно се настанява там, откъдето Съединените щати по една или друга причина си тръгват. Тя изгражда образа си на незаобиколим фактор в Близкия изток не само и не толкова благодарение на военната си мощ, колкото на способността си да поддържа добри отношения и да се договаря с всички регионални играчи, които често пъти са в конфликт помежду си: Израел и Иран, Иран и Саудитска Арабия, Сирия и Турция. Дипломатическите и военните успехи на Москва в Близкия изток са факт, но те не винаги срещат разбиране в самата Русия.

Все по-често се чуват критични гласове, които поставят въпроса за цената на тези успехи. Това е разбираемо, доколкото реалните доходи на руснаците продължават да падат пета поредна година, а икономическият пробив, за който обича да говори президентът Путин, така и не се вижда на хоризонта.

Коментарa можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04