Първият„Танц филм фест“, част от Киномания, включваше в своята селекция 12 заглавия –биографични, биографично-документални, документални, художествени, експериментални филми и заснети емблематични балетни и танцови постановки. Проследих подробно целия фестивал. Оказа се, че на голям екран впечатленията се променят – някои, изглеждащи анахронично неща, изненадват с нова свежест, а други многоочаквани и многообещаващи ленти не оправдават надеждите.
Един от акцентите беше легендарното видео заснемане на „Лебедово езеро” (Австрия/1966, 102 мин., реж. Трък Бранс), документиращо постановката на първата хореографска версия на Нуреев на великото балетно платно, направена за Виенската Щатсопера с Марго Фонтейн като Одета/Одилия и Рудолф Нуреев като Зигфрид. Срещата с такива легенди доказва, че дори в силно консервативно и строго традиционалистко изкуство като класическия белет огромно значение имат отделните ярки личности, които интепретират стиловете и налагат модите. Тук за първи път Нуреев дръзва да оспори „неприкосновеността на шедьовъра” на недоразития образ на Зигфрид от страна на Петипа и да търси равноценното му драматургично-хореографско тълкувание. Фонтейн се опитва да стои по-далеч от модата на Плисецкая, но въпреки това и в нейното оригинално изплнение не е възможно да бъдат избегнати сенките.
Будещ любопитство е филмът „Величието на балет „Киров” („The Glory of Kirov Ballet”/САЩ-Русия, 2002, 91 мин.).Разочарова въпреки безценните свидетелства, които показва. Балет „Киров” (преди 1935 и след 1992 г. – Мариински театър) винаги е бил естетическа алтернатава и основен идеен съперник на школата, модите и звездите, налагани от Болшой театър. Прелюбопитни са фрагментите с изпълнения от най-ранните години на Нуреев и Баришников, считани доскоро за изгубени.
Чуйте още подробности за филмите и фестивала в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..