Да си припомним изкуството на една наша забележителна оперна певица - Христина Ангелакова. На 29 октомври 2019 г. тя можеше да навърши 75 години, но въпреки че напусна този свят на 18 май 2018 г., споменът за нея е още жив.
Освен че беше великолепна певица, тя беше прекрасен човек - отзивчиа, винаги засмяна, общителна, сладкодумна, естествена. Спомням си много срещи с нея, интервюта, които сме правили - беше пряма и точна в оценките си, в нея нямаше и намек от примадонство и грандомания.
Тя имаше красив мецосопранов глас - добре овладян, стабилна вокална техника, която ѝ позволяваше да пее най-различни роли: от Изабела от „Италианката в Алжир“ и Анжелина от „Пепеляшка“ на Росини до Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Улрика от „Бал с маски“ на Верди. Беше вълнуваща Кармен и Сантуца, пееше прекрасно руски репертоар Полина и Графинята от „Дама Пика“ на Чайковски, Марфа от „Хованщина“ на Мусоргски. Изяви се и в българския оперен репертоар - в „Хан Крум" на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев, “Саламбо“ на Веселин Стоянов. Нейните героини впечатляваха, запомняха се.
Родена в Исперих, Христина Ангелакова учи в гимназия в Шумен и 10 години свири на цигулка. Завършва Музикалната академия като ученичка на Сима Иванова и заминава за Италия да специализира в Римската академия „Санта Чечилия“. Певицата получава 3-годишен ангажимент в Миланската Скала, а след това печели награди на няколко престижни международни певчески конкурси - в Тревизо и Остенде. 23 години е солистка на Софийската опера и гостува на много страни в Европа, пее в най-престижните театри като Миланската Скала, Болшой театър, Римската опера, Дойче опер - Берлин, Лайпцг, Палермо, Болоня, Будапеща, Атина и др.
От 1985 година Ангелакова преподава в Музикалната академия, от 2000 г. е доцент. Освен като певица и преподавателка,тя развива и активна обществена дейност - 4 години е директор на Софийската опера, организира "Моцартовите празници" в Правец, както и редица конкурси. Сред многото награди за дейността ѝ се открояват Комендаторе на Република Италия; наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2015" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" на Българското национално радио и др.
Христина Ангелакова разказва за годините в Италия и работата си с големи звезди на оперната сцена в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...