Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страховити разкрития в „Голяма книга на духовете”

Том Егеланд разказва 13 истории за свръхестественото

Питали ли сте се какво е да прекарате нощта в къща, за която се твърди, че е обитавана от духове? Или как трябва да реагирате, ако попаднете на вампир или върколак? Отговор на тези въпроси можете да намерите в „Голяма книга на духовете” на скандинавския писател Том Егеланд. Тя е както енциклопедия на свръхестественото, така и сборник с 13 страшни разказа.

Впечатлен от реализма и оригиналността в историите, издателят Пламен Тотев решава да представи ужасяващо красиво илюстрирания том и на българския пазар. „Един том, предназначен за младата публика, за тези, които се вълнуват повече от темата за свръхестественото и страховитите истории, свързани с вампири, върколаци, зомбита и всякакви такива същества”, обяснява той. Един от първите читатели на сборника е българският писател Емил Минчев, който наскоро издаде книга със страшни истории в световна платформа. Според него в изданието Том Егеланд обединява двата си най-големи таланта: 

„Егеланд е изключителен разказвач. Умее много увлекателно да заплита една мистерия със страхотни персонажи. От друга страна, той е много добър в това да придава автентичност и прави много сериозни проучвания за всичките си книги. „Голяма книга на духовете” е точно тази комбинация - много увлекателни истории, които се редуват с изключително любопитни факти, теории и статии за свръхестественото.”

Рецепта за литература на ужаса

Пламен Тотев разкрива, че в сборника е срещнал истории, много по-различни от това, което е очаквал да прочете: „Има много истории за вампири, за срещи с тях, за това как човек може да се предпази от нападение - всичко това го има в една от тези 13 истории. Има и разкази за срещи с други плашещи създания и изкусителни жени, чиито пленници не могат да се върнат в реалния свят. С всички герои сякаш читателят започва да се отъждествява. Именно това е и рецептата на литературата на ужаса – когато човек започва да съпреживява и се поставя на мястото на героите”.

Писателят Емил Минчев също си има фаворити сред фаталния брой истории: „Тази, която най-много ми хареса, беше „Смеховете от шкафа”. Тя е с много интересен обрат. Това, което ми направи впечатление, е, че действието се развива в съвремието и персонажите са хора, които може би познаваме”.

Страхът има много лица 

„Тези 13 истории се редуват със статии за страховити създания и обитавани от духове места”, допълва Пламен Тотев. „Има отделна част, която си е цяла енциклопедия за свръхестественото. В нея се включват плашещи създания, които още преди хилядолетия са ужасявали човечеството. Има и по-нови загадки – като тази за чудовището от Лох Нес. Има информация и за необичайни свръхестествени явления като телекинеза и телепатия. Читателят ще намери информация и за викането на духове, и за спиритическите дъски”.

Книгата няма да се ограничи само до разкази за страшни същества и свръхестествени явления. Читателят ще бъде пренесен в света на паранормалното с помощта на въздействащи илюстрации. Пламен Тотев разказва, че те са дело на най-обичания художник в скандинавските страни - Мариус Ренберг: 

„На корицата е образът на Смъртта, както са си го представяли хората през вековете. Има и други причудливи илюстрации като къщи на духовете. Неслучайно действието на тези истории се развива нощем. Като че ли тогава е най-плашещо и, може би, най-подходящо да се четат подобни истории”.

„Страшните истории се делят условно на две големи групи – страшното нещо, което е отвън и заобикаля племето, и това, което е вътре във всеки един от нас. Стивън Кинг например, въпреки че привидно неговите истории са пълни с чудовища и демони, всъщност най-плашещи в историите са персонажите му и вътрешните демони на тези персонажи. Всеки може да е чудовище”, отбелязва още Емил Минчев. 

Потърсете чудовището в себе си и отвъд – в репортажа в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30