Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страховити разкрития в „Голяма книга на духовете”

Том Егеланд разказва 13 истории за свръхестественото

Питали ли сте се какво е да прекарате нощта в къща, за която се твърди, че е обитавана от духове? Или как трябва да реагирате, ако попаднете на вампир или върколак? Отговор на тези въпроси можете да намерите в „Голяма книга на духовете” на скандинавския писател Том Егеланд. Тя е както енциклопедия на свръхестественото, така и сборник с 13 страшни разказа.

Впечатлен от реализма и оригиналността в историите, издателят Пламен Тотев решава да представи ужасяващо красиво илюстрирания том и на българския пазар. „Един том, предназначен за младата публика, за тези, които се вълнуват повече от темата за свръхестественото и страховитите истории, свързани с вампири, върколаци, зомбита и всякакви такива същества”, обяснява той. Един от първите читатели на сборника е българският писател Емил Минчев, който наскоро издаде книга със страшни истории в световна платформа. Според него в изданието Том Егеланд обединява двата си най-големи таланта: 

„Егеланд е изключителен разказвач. Умее много увлекателно да заплита една мистерия със страхотни персонажи. От друга страна, той е много добър в това да придава автентичност и прави много сериозни проучвания за всичките си книги. „Голяма книга на духовете” е точно тази комбинация - много увлекателни истории, които се редуват с изключително любопитни факти, теории и статии за свръхестественото.”

Рецепта за литература на ужаса

Пламен Тотев разкрива, че в сборника е срещнал истории, много по-различни от това, което е очаквал да прочете: „Има много истории за вампири, за срещи с тях, за това как човек може да се предпази от нападение - всичко това го има в една от тези 13 истории. Има и разкази за срещи с други плашещи създания и изкусителни жени, чиито пленници не могат да се върнат в реалния свят. С всички герои сякаш читателят започва да се отъждествява. Именно това е и рецептата на литературата на ужаса – когато човек започва да съпреживява и се поставя на мястото на героите”.

Писателят Емил Минчев също си има фаворити сред фаталния брой истории: „Тази, която най-много ми хареса, беше „Смеховете от шкафа”. Тя е с много интересен обрат. Това, което ми направи впечатление, е, че действието се развива в съвремието и персонажите са хора, които може би познаваме”.

Страхът има много лица 

„Тези 13 истории се редуват със статии за страховити създания и обитавани от духове места”, допълва Пламен Тотев. „Има отделна част, която си е цяла енциклопедия за свръхестественото. В нея се включват плашещи създания, които още преди хилядолетия са ужасявали човечеството. Има и по-нови загадки – като тази за чудовището от Лох Нес. Има информация и за необичайни свръхестествени явления като телекинеза и телепатия. Читателят ще намери информация и за викането на духове, и за спиритическите дъски”.

Книгата няма да се ограничи само до разкази за страшни същества и свръхестествени явления. Читателят ще бъде пренесен в света на паранормалното с помощта на въздействащи илюстрации. Пламен Тотев разказва, че те са дело на най-обичания художник в скандинавските страни - Мариус Ренберг: 

„На корицата е образът на Смъртта, както са си го представяли хората през вековете. Има и други причудливи илюстрации като къщи на духовете. Неслучайно действието на тези истории се развива нощем. Като че ли тогава е най-плашещо и, може би, най-подходящо да се четат подобни истории”.

„Страшните истории се делят условно на две големи групи – страшното нещо, което е отвън и заобикаля племето, и това, което е вътре във всеки един от нас. Стивън Кинг например, въпреки че привидно неговите истории са пълни с чудовища и демони, всъщност най-плашещи в историите са персонажите му и вътрешните демони на тези персонажи. Всеки може да е чудовище”, отбелязва още Емил Минчев. 

Потърсете чудовището в себе си и отвъд – в репортажа в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28

Десислава Божилова: От един удар усещам кога мачът е спечелен или загубен

В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър.  Десислава е..

публикувано на 18.04.25 в 12:55

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17