Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов: От общ интерес е да бъдат подкрепени най-бедните и изоставащи европейски региони

Групата „Приятели на кохезията“ с обща декларация

| обновено на 05.11.19 в 15:56
Борисов и останалите лидери на държавите от групата „Приятели на кохезията“
Снимка: Пресслужба към МС

Седемнайсет държави от Евросъюза, сред които и България, настояват сумите за икономическо сближаване между регионите да бъдат запазени и в следващия 7- годишен годишен бюджет на Общността. Призивът се съдържа в приетата в Прага декларация на страните от така наречената група "Приятели на кохезията".

Съвместното изявление е факт, след като предложеният от Европейската комисия бюджет за следващия 7 годишен период между 2020-та и 2027-а година се оказа, че включва намаляване на средствата по кохезионната и общата селскостопанска политика и увеличаване на парите за климата и програмите за изследвания, иновации и образование.

​„Амбициите на ЕС да бъде глобален лидер следва да бъдат подкрепени с необходимите средства. Това означава и осигуряване на адекватно финансиране на Кохезионната и Общата селскостопанска политика, които най-добре демонстрират резултатите от европейските инвестиции“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в Прага по време на пленарната сесия на Срещата на високо равнище на групата „Приятели на кохезията“, съобщи правителствената пресслужба. 

Борисов бе категоричен, че Кохезионната и Общата селскостопанска политика имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани.

„За Кохезионната политика е важно да се гарантира не само достатъчно финансиране, но и справедливо разпределение на средствата, така че да се преодолеят неравенствата между различните региони и изостаналостта“, очерта министър-председателят Борисов. По думите му е необходим специфичен фокус към развитието на най-бедните, изоставащи европейски региони. 

„Такива региони с БВП под 50% от средното за ЕС има не само в България и считам, че е от общ интерес те да бъдат подкрепени“, изтъкна премиерът Борисов в Прага, където лидерите на 17-те държави членки на ЕС, които формират групата, се събраха, за да изпратят силно послание за значимостта на Кохезионната политика с оглед на наближаването на последната фаза от преговорите на Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г.

Борисов допълни, че правилата както за Кохезионната, така и за Общата селскостопанска политика трябва да не водят до допълнителни административни и финансови тежести за националните бюджети, което крие риск за изпълнението на програмите и за инвестициите, особено в по-слабо развитите региони. В изявлението си министър-председателят посочи, че лидерите от групата следва да насочат усилията си в няколко направления: 

„Важно е да се противопоставим на разделението между нетни получатели и нетни донори. Ползите от двете политики са за всички европейски граждани“, посочи българският премиер. Той акцентира също, че не трябва да се допуска налагане на разделение между нови и стари приоритети за ЕС. 

„За нас са важни и традиционните политики, и науката и иновациите, и миграцията и сигурността, и борбата с климатичните промени. Именно затова настояваме за амбициозен бюджет на ЕС, който да ни позволи да съхраним постигнатото до момента и да отговорим на многобройните предизвикателства“, подчерта министър-председателят Бойко Борисов. 

В края на срещата лидерите приеха декларация: 

„Кохезионната политика представлява ключов инструмент за инвестиции на ЕС. Тя подпомага реалното сближаване на регионите и държавите членки в Общността, както и функционирането на вътрешния пазар, увеличаването на растежа, конкурентоспособността, създава заетост, улеснява преминаването към нисковъглеродна икономика“, записаха в документа Борисов и останалите 16 държавни ръководители.

В него се изтъква, че Кохезионната политика трябва да продължи да се базира на целите, както са посочени в Договора за функционирането на ЕС, като в същото време тя е важно средство за справяне с новите предизвикателства - включително климатичните промени, индустриалната трансформация и демографските въпроси.

Поради това е от жизнено важно значение да се запази нивото на финансиране на Кохезионната политика до размерите от Многогодишната финансова рамка (МФР) 2014-2020 г. в реално изражение, се акцентира в Декларацията от Прага. Според лидерите на 17-те държави от ЕС, които я подписаха, значителните съкращения в бюджета, включени в предложението за МФР 2021-2027 г., крият риск да се попречи на изпълнението на важните за ЕС цели.

В този контекст се подчертава, че гъвкавостта във фазите на програмиране и прилагане е предпоставка за гарантиране на гладкото, ефективно и ефикасно протичане на Кохезионната политика. В документа се посочва също, че трябва да се осигуряват едновременно благоприятна среда за бенефициентите и адекватна степен на гъвкавост, за да могат регионите и държавите членки да изпълнят своите приоритети. Така те ще могат и да отговорят на нуждите си от инвестиции като се отчитат различните им икономически условия. Този подход трябва да бъде отразен в прилагането на целите на Европейския семестър в рамките на Кохезионната политика, се изтъква в Декларацията.

„Призоваваме всички лидери и институции на ЕС да се стремят към приключване на преговорите и към постигане на съгласие по един честен и балансиран компромис по МФР за периода 2021-2027 г.“, се заключава в Декларацията от Прага.

Срещата е в рамките на чешкото председателство на държавите от Вишеградската четворка. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекратено е делото срещу Тръмп за безредиците след изборите през 2020 година

Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..

публикувано на 26.11.24 в 17:46

Румъния е поредна страна, в която с тенденцията "разочаровани от управляващите" правят обрати

Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..

публикувано на 26.11.24 в 17:26
Епископската базилика в центъра на Сандански

Туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански

600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите.  Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..

публикувано на 26.11.24 в 17:14
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Държим да има повторни изследвания за чума. Няма протестна готовност

Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума .  Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

ЕК все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България

Европейската комисия (ЕК) все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България, стана ясно при оповестения днес есенен пакет от Европейския семестър. Такива планове не са получени също от Австрия, Белгия, Германия и Литва. Комисията се е съгласила те да бъдат представени по-късно. Това е предвидено и от..

публикувано на 26.11.24 в 17:03

Съдът не уважи искането за спиране на действието на постановлението за минималната заплата

Върховният административен съд (ВАС) остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата.  Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..

публикувано на 26.11.24 в 16:59

Три републикански пътя в област Велико Търново ще зимуват в ремонт

Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..

публикувано на 26.11.24 в 16:57