Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София е домакин на двудневен форум "Креативност и иновации в образованието"

| обновено на 07.11.19 в 11:19

Научно-практическият форум „Креативност и иновации в образованието“ събира в столицата експерти от страната и чужбина, които ще обсъдят новите тенденции в педагогическите практики. На събитието ще бъде представен опитът в сферата на иновативните детски градини и училища в Съединените щати, Великобритания, Канада, Индия, Холандия, Китай и Норвегия.

Експертите ще формулират предложения за това как да се улесни въвеждането на иновациите в детската градина, началното и средното училище, обясни доцент Данаил Данов - преподавател във Факултета по начална и предучилищна педагогика в Софийския университет „Свети Климент Охридски“:

„Форум, който цели провеждане на отворена дискусия върху образованието на 21 век, което търси не само изпитани и традиционни решения, но по-скоро иновативност и креативност“.

В рамките на двудневния форум ще бъде представено още как в България се прилага педагогическият подход за възпитание "Монтесори", разработен преди повече от два века в Италия. Обучението разчита на индивидуален подход към всяко дете и развитие на неговата самостоятелност. Основният принцип на възпитателния подход е личният избор на ученика.

„Имаме нужда от това да накараме децата да мислят и да бъдат свободни“, добави доцент Данов.  

За БНР доцент Данаил Данов, който ще бъде водещ на форума сподели, че образователната система е консервативна и има нужда от тези промени:

„Нека ги дефинираме – „креативност“ - като идея, която има стойност и „иновация“ – като прилагането на тази идея. Тук е въпросът доколко днешното училище, днешното образование е в състояние да бъде и иновативно и креативно. Естествено, няма еднозначен отговор. Точно заради това е този форум…Светли примери колкото искате не само в чужбина, но и в България. Затова е и нашият опит да съберем тези хора – и практици, и хора на мисълта, за да видим какво правим и как можем да го приложим. В утрешния ден сме поканили един куп представители на властите образованието, за да могат и те да чуят онова, което практиците и хората на мисълта правят“.

Учените ще призоват за отпадане на нормативните ограничения пред възможността да се създават иновативни детски градини на базата на задълбочен анализ

Доц. д-р Лора Спиридонова - преподавател в СУ и част от работните групи в проекта, сподели, че понятието „иновативно училище“ съществува, но не и „иновативна детска градина“.

Асистент Десислава Стоева от СУ, която ще представи резултати от проучване сред учители, деца и родители на тема „иновации в предучилищното образование“, сподели:

„Имаме вече 300 участника, които са попълнили анкета. Повече от 87% от учителите искат иновациите, а 80% от родителите са доволни, ако са в иновативна паралелка или детска градина. Това е изключително обнадеждаващо, тъй като нуждата на родителите от иновации е огромна“.

Предимства на иновациите според анкетираните е, че те следват темпото и нуждите на децата, предлагат различна обучителна среда и с децата се работи по-често индивидуално, отколкото в група. Проучването анализира и удовлетвореността на учителите и готовността им да прилагат иновации.

В цялата страна има над 400 иновативни училища, допълни Стоева:

„Министерство на образованието изключително много подкрепя иновациите в момента. Детските градини също работят в този процес и в тази посока, но детските градини имат едно ограничение в нормативната уредба - че е необходимо да се създаде „иновативна детска градина“ като възможност за всяко детско заведение да съществува като иновация“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации.  Исканията им са за справедлив мир.

публикувано на 24.02.25 в 17:53
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на годината няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира  проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56

МОН предлага учещите за медсестри да не плащат такси

Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси.  Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане.  Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..

публикувано на 24.02.25 в 16:46