Лекари и медицински специалисти от столичната Александровска болница излязоха на протест срещу лошите условия на работа в част от клиниките на болницата. Те бяха подкрепени и от пациенти.
Протестът бе организиран от синдикат "Защита" към Александровска болница. Лекарите от отделенията по хематология, по алергология, по ендокринология, студенти, специализанти бяха категорични, че при тези условия е изпитание да се работи, въпреки че продължават да полагат всички необходими за пациентите медицински грижи. Пациентите днес също подкрепиха протеста:
"Как може изобщо да съществува тази болница при тези условия. Тя е порутена отвсякъде, може да се види. И с тези заплати, около минималната, лекари, сестри и санитари, би трябвало да ги подкрепим всичките, защото всеки един от нас може да бъде пациент някой ден".
"Ние сме студенти от МУ-София и подкрепяме протеста, тъй като състоянието на болницата е в ужасно положение. Тук, освен че се лекуват пациенти, се обучават и много на брой студенти."
Протестиращите заявиха, че се надяват обещаните от МЗ средства да се използват единствено по предназначение за ремонти, за да не се стигне до искане на оставки от министъра на здравеопазването.
В официално становище от Александровска болница вчера посочиха, че са уведомили МЗ за лошото състояние на част от сградите още през 2014 година, а за цялостен ремонт на комплекса на болницата са необходими близо 14 млн. лева.
МЗ също посочиха, че ще започнат ремонти на сградите.
Въпреки изявленията от Министерство на здравеопазването, че ще се отпуснат около 800 хиляди лева за ремонт на две от клиниките - пари няма, подчерта за „Хоризонт“ Красимир Митов, председател на синдиката „Защита“ в Александровска болница.
„Информацията е, че през последните пет години ръководството прави всичко възможно министерството да отпусне пари за ремонт на тези сгради, но към днешна дата само обещания, а на практика пари няма. Когато чашата преля още преди три месеца, когато се срути покрива на една от клиниките в Александровска болница и хората вече не могат да търпят това безобразие, не могат да работят при тези условия, тръгнаха към крайни действия и министърът отново започна с обещанията - 300 000, 500 000, 800 000 лева, но пари в момента няма“, заяви Красимир Митов.
За БНР д-р Андрей Коцев – лекар в болницата и председател на Организацията на здравните работници в синдикат „Защита“, определи положението в болницата като „трагично“ и допълни, че част от чуждестранните студенти в университетската болница отказват да влизат в отделенията, тъй като някои сгради са опасни.
По повод информациите, че болницата има програма за ремонти на стойност 8,5 милиона лева през следващите години и обещаните от здравното министерство 800 000 лв. за спешни ремонти през тази, както и информациите, че в нея през последните години са правени ремонти за около 25 милиона лева, Коцев каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт":
„През последните 5-6 години е възможно да са искали пари за ремонти на други места, но аз се учудвам защо тези 25 милиона не са използвани за сградите, които са рискови за живота на хората, а са дадени за нещо друго! Това е интересният въпрос? Тези 800 000, които се подхвърлят от вчера, реално няма да стигнат за абсолютно нищо. Самата болница вчера в съобщението си твърди, че са нужни 13,5 милиона за нашата сграда, емблематичната, на арката. Направите си сметка за какво мога да стигнат тези при това „до 800 хиляди“. Не са казали 800 000! Може и 8000 лв. да дойдат. Освен това аз изобщо не вярвам на този министър, след като 50 милиона така и не достигнаха до медицинските сестри, не знам защо да му вярвам, че ще стигнат и някакви пари до нас“.
Болницата е държавна и министърът и МЗ са тези, които трябва да осигурят парите за ремонта.
„Ние с ръководството в това отношение нямаме проблем. Проблем, ако има между тях - да се изясняват… Разчитаме не методики да ни предлага министър Ананиев, на което той е майстор - цяла година прави методики за медицинските сестри, а накрая се оказа, че нищо не са получили – а правене на разчет с необходимите суми“.
Колкото повече време минава, толкова по-скъп ще става ремонтът, категоричен е той. В болницата работят около 1400 - 1500 души и голяма част са членове на синдиката, но не само те ще протестират, каза Коцев.
Цялото интервю с д-р Андрей Коцев чуйте в звуковия файл.
Напълно е изгасен пожарът край архитектурния резерват Арбанаси и местността "Гарга Баир" до Велико Търново. Пожарникари, военни и горски служители дежуриха и тази нощ до ликвидирането на всички огнища. Унищожени са над 850 декара гори и зелени площи. Локализиран е пожарът край Арбанаси В гасенето се включиха и два военни хеликоптера..
По един британски пъб на ден ще затваря тази година, предупреди търговската организация в индустрията, като посочи за основна причина високите бизнес данъци. Британската асоциация на бирата и пъбовете, която представлява над 20 000 пъба във Великобритания, заяви, че очаква 378 заведения да затворят тази година в Англия, Шотландия и Уелс,..
Европа е само на няколко години от възможността да разполага изтребители без пилоти, заяви компанията Helsing, която специализира в прилагането на изкуствен интелект в отбранителната промишленост, съобщи "Файненшъл таймс". Helsing, компания за производство на дронове и изкуствен интелект, е позволила на софтуера си да поеме контрола над..
Калкулирахме, че през последните десет години за българската енергетика са дадени 18 милиарда, които са отишли в едно голямо нищо . Това заяви пред БНР Цветомир Николов, ЦИД. Радослав Рибарски: ПП ще подкрепи вота на недоверие "В енергетиката решенията са политически. Не се базират на експертна оценка, на данни. Фиксираме се върху..
Полиция и жандармерия се опитват да осуетят протестния митинг на служителите в горските и ловни стопанства. Участниците в него обявиха, че до 18 часа ще блокират международния път Е-79, с искане за увеличение на заплатите, държавно финансиране на горския сектор и спешна среща с премиера Росен Желязков. Ръководителите на протеста призоваха..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти, по която два антибиотика за домашно лечение на деца до седемгодишна възраст ще бъдат заплащани от Националната здравноосигурителна каса. "Популизмът в здравеопазването е неуместен и може да бъде опасен...
Военнослужещи се включиха в доизгасянето на пожара във вилна зона "Батмиш", съобщава Министерство на отбраната. Кметът на Сливен Стефан Радев от личната си страница в социалните мрежи обяви, че всички пожари на територията на общината са овладени. Днес в 10.30 часа пожарната в Сливен ще даде брифинг с обобщение на ситуацията с множеството пожари и..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..