Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Карагьозова: Масово вземаме ирационални решения

Или как поведенческият икономикс обяснява нашите действия

Снимка: pixabay.com

„Обикновено вземаме ирационални решения. След това много бързо си даваме своето обяснение защо сме взели това решение, за да не изглеждаме пред себе си ирационални.“ Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Боряна Карагьозова, която представи поведенческия икономикс и как тази нова наука изследва нашето поведение и начина, по който вземаме решения.
  

„Да, ние сме много добри професионалисти. Науката, технологиите, медицината, всичко се развива с изключителни темпове. Но ние оставаме изключително лоши във вземането на решения. Изключително неправилни решения вземаме.“

„Винаги ме е интересувал човекът, начинът, по който взимаме решения и последствията от тях. Преди много време, още като студент по маркетинг ми направи впечатление изключителната ни подвластност да се повлияваме. Вече може би 20 години изследвам този проблем“, сподели Карагьозова пред "Хоризонт".

Предвидимо ирационални

„Оказва се, че масово решенията, които вземаме, нямат нищо общо с рационалния избор. Точно обратното – те са изключително повлияни. Повлияни обаче от точно определени предразсъдъци. Тоест, не сме рационални, но сме предвидимо ирационални", подчерта Карагьозова.

Интересното е, че според поведенческия икономикс не само за дребни неща (както ние си мислим), но и за много по-големите, ние действаме и решаваме в известна степен ирационално, посочи Боряна Карагьозова. Тя цитира проучване, според което „ние знаем защо сме взели решение 7 секунди, след като сме го взели".

За да сме по-малко подвластни на емоциите при вземането на решения, първо трябва да си дадем ясно сметка, че сме, а след това – да си набележим вътрешни механизми, за да внимаваме повече, допълни тя.

Наука с практическо приложение

Поведенческият икономикс е абсолютно практическа наука, тества всичко, поясни Карагьозова. Тази нова наука се занимава с теми като хранене, спестяване, как харчим, с взаимодействията на работното място, с лъжата и щастието например. 

„Какво показва статистиката –  абсолютно всички лъжем всеки ден по малко. Защо обаче не си го признаваме? Лъжем, за да можем да се възползваме от всички възможни ползи, които една лъжа би ни донесла в личен план, но малко, защото искаме да запазим за себе си вътрешното убеждение, че сме високо морални личности и не лъжем никога“, посочи Боряна Карагьозова. С т.нар. благородна лъжа, в полза на другите, мозъкът ни се справя далеч по-малко травматично, отколкото ако лъжем за себе си, са установили специалистите.  

Изследванията, с които борави поведенческият икономикс, са базирани както на данните на терен, така и върху паралелни данни от контролна група, поясни тя.

Правителства използват поведенческия икономикс

Поведенческият икономикс като сравнително нова наука придобива все по-широко приложение - например в обществения сектор, в администрацията, поясни Карагьозова. През 2010 година английското правителство сформира екип от специалисти в тази област, за да може да администрира по-добре решенията си, свързани с плащане на данъци, разделно сметосъбиране, плащане на глоби. През 2014-а Барак Обама прави подобен кабинет.

Още еволюционната социология се занимава с начина ни на взимане на решения на базата на сравнение. „Още приматите, за да бъдат избрани с цел възпроизводство – за тях е важно мъжкият да бъде оценен по-добре в сравнение с останалите мъжки. Взимането на решения на база сравняване се корени много назад.“

В България имаме сериозен проблем с доверието, смята Боряна Карагьозова.

Промяната около нас се ускорява все повече. Ценностите от другото време, за добро или за лошо, не са актуални. Сега измерителят е благосъстояние, за добро или за лошо, казва още тя. „И ако това е основният измерител, много често се превръща в основна цел на хората. Но не трябва да забравяме, че ние сами избираме в кой кръг да играем.“

Лимец и автомобилни състезания

Боряна Карагьозова отглежда лимец. Със семейството й са опитали суровоядство. Тъй като обичат много хляб, изпробват различни начини за приготвянето му у дома. В нива, която стояла неизползвана цели 50 години, засели тракийски лимец с невероятни вкусови качества.Раздава рецепти и лимец, има добри отзиви и от представянето на фермерски пазари.

Боряна Карагьозова е бивш участник в авторалита. Признава, че винаги е обичала да шофира. Обича предизвикателствата и определя момента, в който решила да се състезава, като такова.

„Тогава бях търговски мениджър на една фирма, в която всички търговци, с които работех, бяха мъже. И се случи неприятна случка – колега направи много лоша катастрофа и това, което решихме с моя шеф тогава е не да го наказваме, а да инвестираме в умения за шофиране у останалите колеги. Направихме един курс за безопасно шофиране. Тогава разбрах колко ми харесва шофирането. Две седмици по-късно вече се озовах на първото ми състезание.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17