Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на чуждестранния печат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

30-тата годишнина от падането на Берлинската стена е основен акцент в чуждестранния печат.

Падането на Стената беше ознаменувано като категоричен триумф на либералната демокрация, 30 години по-късно уроците на 1989 година изглеждат различно, гласи редакционна статия на "Гардиън" в днешния ден. Според авторите свободата и надеждата, донесени от случилото се на тази дата, са били засенчени от благоговението на правителствата към свободния пазар, довело до националистически пробив на изток и запад.

"Индипендънт" събира истории на деца, загинали при опит да прекосят Стената, както и такива на хора, успели да я прескочат нелегално. "Стената беше прорезна рана през плътта на хората", казва един такъв човек, преминал през 1987.

Тогавашният кореспондент на "Ню Йорк Таймс" в Берлин днес пише: "Отказвам да приема, че в онази дълга нощ нищо не се промени". Протестите в бившия Източен блок, после в различните цветни революции, Арабската пролет и днес в Хонконг и Чили показват, че "тиранията не е избор на жертвите й, че надеждата не умира пред една стена". Авторът визира изказване на днешния американски президент Доналд Тръмп, че надеждите на нелегалните имигранти от Мексико ще умрат пред граничната стена, която е негова цел.

Падането на Берлинската стена формира поколение от американски дипломати, Тръмп преобърна това, гласи анализ на "Вашингтон пост", според който щатската дипломация доскоро е била реално посветена на "демокрацията, свободата, борбата с корупцията и защитата на слабите", но външната политика е променила начина, по който другите страни гледат на САЩ.

Китайският официоз "Глобал Таймс" критикува вчерашната реч в Берлин на американския държавен секретар Майк Помпео, който разкритикува управленията в Пекин и Москва. "Китайската комунистическа партия донесе просперитет на страната. Не сме влизали във война от 30 години. Помпео е истеричен заради идеологическата си параноя и продължава грубо да се прицелва в Китай", завършва официозът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Първите дипломати на страните от Г-7 потвърдиха подкрепата си за Украйна

Външните министри на страните от Г-7 излязоха с обща декларация след срещата си в Ниагара, в югоизточната канадска провинция Онтарио, в която "категорично осъждат скорошните преки атаки на Русия срещу енергийната инфраструктура на Украйна и потвърждават подкрепата си за украинския енергиен сектор". Г-7 е групата на водещите световни икономики - на САЩ,..

публикувано на 13.11.25 в 01:15

ТОЛ системата засякла близо 42 хиляди нарушения

Магистрала "Тракия" е единствения път, на който продължават да се случват катастрофи въпреки използването на ТОЛ системата и измерването на средна скорост. Това съобщи регионалният министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той уточни, че до момента има засечени и предадени на МВР близо 42 хиляди нарушения на средната..

публикувано на 12.11.25 в 23:54

Френското национално събрание гласува с мнозинство спирането на пенсионната реформа

Френското национално събрание гласува с широко мнозинство спирането на пенсионната реформа - емблематична в програмата на президента Еманюел Макрон, която предизвика протести и политически сътресения.  255 френски депутати гласуваха за замразяването на реформата на пенсионната система, едва 146 се възпротивиха. С това решение ще се прекъсне..

публикувано на 12.11.25 в 22:56

България остава с най-ниска средна годишна заплата в ЕС през 2024 година

България остава на последно място в Европейския съюз по размер на средната годишна заплата за пълно работно време през миналата година, показват публикувани днес данни на Евростат. Темпът на увеличение на заплатите на служителите в ЕС се забавя в сравнение с 2023 г. Средните годишни възнаграждения, приравнени към работа на пълен работен ден в..

публикувано на 12.11.25 в 22:53

В Гърция готвят законови промени за обществените радио и телевизия

Ключови промени се предвиждат в начина на работа на гръцкото обществено радио и телевизия ЕРТ. Правителството внася в ресорната комисия на парламента законопроект, целящ повишаване на ролята на медията и увеличаване на доверието на зрителите, съобщи гръцкият правителствен говорител Павлос Маринакис. Той подчерта, че проектозаконът цели повишаване на..

публикувано на 12.11.25 в 22:50

Компании за споделено пътуване предупреждават за транспортен хаос в Барселона

Компаниите за споделено пътуване прогнозираха транспортен хаос в Барселона заради закон, който може да ограничи дейността им. Според тях намаляването на броя на лицензите ще доведе до загуба на 6000 работни места. Законопроектът, обявен още през септември, предвижда премахването на 600 от близо 1000 лиценза за споделено пътуване в Барселона.  В..

публикувано на 12.11.25 в 21:50

Разширяват нискоемисионната зона за автомобили в София

От 1 декември се разширява зоната, в която се забранява движението на автомобили с еко категория I. Така нареченият голям ринг се заключва между булевардите "Сливница", "Данаил Николаев", "Ситняково", "Михаил Еминеску", "Яворов", "Никола Вапцаров, "Атанас Дуков", "Люба Величкова", "Сребърна", "Ибсен", "П. Ю. Тодоров", "Гешов "и "Константин Величков"...

публикувано на 12.11.25 в 21:34