Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатката Клеър Дейли: Мониторингът над България трябва да остане

Клеър Дейли
Снимка: Европейски парламент

В четвъртък евродепутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент подкрепиха с огромно мнозинство предложението на Европейската комисия да отпадне мониторингът над България по Механизма за сътрудничество и проверка. Това става след оповестения преди около две седмици годишен доклад на Европейската комисия за България и Румъния.

Но имаше един глас твърдо против, базиран на конкретен случай по нашето Черноморие, и той е на евродепутатката от групата Европейска обединена левица/Северна зелена левица Клеър Дейли, с която разговаря Ангелина Пискова, кореспондент на БНР в Брюксел.

Госпожо Дейли, отправените от вас критики към България на лични впечатления ли се дължат или имате ваши източници на информация?

Всъщност, моите наблюдения са на базата на случай, с който се занимавам. Става дума за голям брой ирландци от моя избирателен район - стотици, които си купиха апартаменти в комплекс в Поморие преди около 10-ина години и все още срещат трудности, тъй като от тях се вземат огромни суми пари заради облагане с такса между 5 и 10 евро на ден за електричество, макар всеки апартамент да има свое снабдяване и то може да се наблюдава. Управителят на комплекса контролира електрическото табло и не позволява достъп на хората до него. И ако те откажат да дадат тези пари, той спира и водата им. Част от тях заведоха дела. Съдът отсъди парите да им бъдат върнати, но тогава управителят смени правилата и всичко започна отначало. За мен това е потъпкване на правните норми, действия против българската конституция и европейските закони и директиви за правата на потребителите. Затова отправих въпроса към евродепутатите и представителя на Европейската комисия. Какво прави Европейският съюз и кой ще помогне на тези хора? Поставихме въпроса на много български и австрийски колеги , но засега действия няма.

Все пак дебатът бе посветен на Механизма за сътрудничество и проверка. Как свързвате този конкретен случай с него?

От самото начало заявих, че не ми харесва идеята да се бичуват конкретни страни. Проблеми има във всички държави, в т.ч. и в моята. Със сигурност аз не хвърлям камъни и не съм съгласна това да се прави. Просто България бе тема на дебатите и аз използвах случая да повдигна този въпрос, защото той е твърде необичаен, след като хората не намират средство за решаване на проблема им чрез българската национална система. Защото законите казват, че хората са прави и парите трябва да им бъдат възстановени. Това обаче не се случва. Така че на хартия имаме закон, който обаче не действа. И това е проблем от гледна точка на демокрацията, а и на корупцията. За мен това е очевидна корупция - някой нарушава съзнателно закона, защото смята, че може да се измъкне и става точно така. Това е абсолютно неприемливо и, ако трябва, ще преместя планини, но ще приключа случая.

Споменахте и за злоупотреби със земеделските субсидии, както и за проблеми в областта на медиите. Това на базата на лични впечатления ли го казвате или имате конкретни източници?

По отношение на земеделските субсидии, имаше проучвания, които предизвикват особена загриженост и привлякоха вниманието ми. Имаше доклади, според които 75 на сто от тях отиват в стотина организации и така, на практика, се субсидират богатите. Тук ще уточня, че и в Ирландия имаме проблеми с начина, по който се прехвърлят европейските пари.  Колкото до медиите, определено предизвиква загриженост фактът, че съдиите оказват натиск върху по-независимите от тях. И щом като се появяват въпроси накъде се насочват европейските пари и дали не към по-снизходителните към правителството медии едва ли не като възнаграждение за поведението им, има огромен проблем. „Трансперънси интернешънъл“ повдигна вече тези въпроси и аз мисля, че те трябва да бъдат разгледани и за целта трябва да използваме всички механизми, които имаме на разположение. Разбира се, с това не искам да кажа, че всички останали страни в ЕС са перфектни и очаквам всяка от тях да бъде открита за наблюдение, в т.ч. и моята. Просто сега говорихме за България и ние трябва да сме критично настроени приятели, така че да си сътрудничим помежду си. Ако българи в Ирландия дойдат при мен с молба за помощ, ще го направя с удоволствие, защото така правим Общността по-добра. Много въпроси се нуждаят от отговор.

Отправените от вас забележки ще бъдат ли свързани с вашата позиция по Механизма за България и Румъния? Имам предвид, как ще гласувате - за оставането му или за неговото снемане?

Мисля, че е важно заради интересите на българските и румънски граждани да се използват европейските механизми, които позволяват да се оказва натиск върху властите за свободата на словото и правата на обикновените граждани. Затова аз ще продължа да възразявам, за да укрепя възможностите на обикновените български граждани да принудят правителството си да преследва корупцията повече, отколкото го прави сега.

Има обаче идея да бъде въведен всеобщ механизъм, който да се прилага към всички страни-членки. Това не е ли по-справедливо, отколкото да се стигматизират само две страни?

Да, мисля, че трябва да се движим в тази насока. Така, както проведохме дискусията за присъединяването на Хърватия към Шенген, трябва да използваме всички механизми, които имаме налице. Трябва ни по-добра система за всички, която веднага да задействаме, когато се проявят проблеми. Ще се радвам такава система да важи за всички - всяка страна-членки има въпроси, на които трябва да отговаря. Специално за системата в Ирландия ЕС беше от помощ с оказването на натиск върху правителството да направи необходимите реформи в полза на гражданите. Моите възражения са в тази насока - това да бъде лост, с който да се подобри положението на българските граждани. И бих искала да се прилага и при нас, ако е необходимо.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Панама Хосе Раул Молино

Панамският президент: Каналът е и ще продължи да бъде панамски

Панамският канал е и ще продължи да бъде панамски. Така президентът на централноамериканската държава Хосе Раул Молино отвърна лаконично, но твърдо на обявеното от президента на Съединените щати Доналд Тръмп намерение да върне на Вашингтон контрола върху канала. Панама отхвърли претенциите на Доналд Тръмп Тръмп официализира тази заявка в първата..

публикувано на 20.01.25 в 22:09

Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство

Български гражданин, който живее в САЩ, е арестуван след двойно убийство в Монтгомъри Каунти, щата Мериленд, недалече от американската столица Вашингтон. Местната полиция в прессъобщение информира, че 25-годишният Калоян Димов Стоев е бил арестуван във връзка с убийства на две различни места. Властите смятат, че убийствата са свързани. Според полицията..

публикувано на 20.01.25 в 21:32
Президентът Доналд Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс на президентска инаугурация - 20 януари 2025 г.

Вторият мандат на Тръмп започва, какви заявки за политиката си направи 47-ият президент на САЩ

Златният век на Америка започва точно сега, заяви Доналд Тръмп във встъпителната си реч като президент на САЩ: "От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - сградата на Конгреса в САЩ. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и..

публикувано на 20.01.25 в 20:40
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Световните лидери поздравиха Доналд Тръмп

Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери: Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и вицепрезидент на САЩ Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО..

публикувано на 20.01.25 в 20:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Проф. Асен Асенов: Голямото предизвикателство пред Тръмп е да възроди американската икономика

Речта на Тръмп беше вдъхновяваща и с много обещания. Това каза пред БНР п роф. Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. "Първото нещо, което аз лично очаквам от втория мандат на Тръмп, е да се направят промени и американската икономика да продължи да има своята роля в света. Това е голямото..

публикувано на 20.01.25 в 20:00
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин стартира кампанията си за лидерския пост в БСП от Ямбол

Обединението на лявото пространство трябва да продължи и в бъдеще и аз ще работя за този дългосрочен проект, ако бъда избран за лидер на БСП, заяви Кристиан Вигенин, който в момента е заместник-председател на социалистическата партия. Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП "Моята амбиция в тази кампания е да видим кои са..

публикувано на 20.01.25 в 19:51
Министърът на финансите Теменужка Петкова се срещна с председателите на Еврогрупата и ЕЦБ Паскал Донахю и Кристин Лагард, както и с еврокомисаря Валдис Домбровскис.

МФ: България реализира необходимия напредък към приемане на еврото

България прави необходимия напредък към приемане на еврото според представителите на европейските институции, с които се срещна министърът на финансите Теменужка Петкова.  Това е изводът в съобщението от ресорното министерство, което разпространи и снимка на Петкова с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, гуверньора на ЕЦБ Кристин..

публикувано на 20.01.25 в 19:39