Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 30 години от началото на демократичните промени

| обновено на 10.11.19 в 11:44
На пленум на ЦК на БКП преди 30 години Тодор Живков (вдясно) бе освободен от поста генерален секретар на партията след десетилетия начело на страната.
Снимка: БНР, архив

Днес се навършват 30 години от начало на демократичните промени в България.

На 10 ноември 1989 г. на пленум на Централния комитет на БКП Тодор Живков беше освободен от поста генерален секретар на партията след десетилетия начело на страната.

На тази дата започва и преходът на България към пазарна икономика.

Последните 30 години са най-хубавото нещо, което се е случило на страната ни в новата ни история, казва премиерът Бойко Борисов във видео на БНТ, публикувано във Фейсбук профила му, по повод годишнината.

Преди 30 години България пое с ентусиазъм по нов път. Надеждата за по-добър живот обаче се сблъска с дълбоки обществено-икономически сътресения, за които българите платиха висока цена, посочи президентът Румен Радев в профила си в социалната мрежа.

С песента Wind Of Change (Вятърът на промяната), станала символ на промените в Източна Европа, председателят на парламента Цвета Караянчева отбеляза 30-годишнината от началото на прехода. В профила си в социална мрежа, тя посочи:

„Преди тридесет години имаше хора, дето ни обещаваха реки от мед и мляко, и пропускаха онази част за личната отговорност, нуждата от труд и предприемчивост, колко крехка е младата демокрация и колко пъти ще се опитат да ни излъжат. Днес сме по-предпазливи, искам да вярвам, че сме станали по-отговорни“.

10 ноември 1989 г. е паметна дата за българския народ и в частност - за мюсюлманската общност в България, тъй като само няколко месеца след това биват възвърнати мюсюлманските имена. Това пише в декларация Висшият мюсюлмански съвет по повод днешната годишнина.  Припомня се, че са възстановени духовните училища и отворени отново джамиите, започват да се издават вестници и книги за исляма.

Според мюсюлманските духовници, обаче, започнатото на 10 ноември 1989 г. не е довършено. Показателно за това е, че 30 години по-късно в европейска София все още не се разрешава построяването на втора джамия и на сграда за нуждите на Висшия ислямски институт, както и не се дава възможност за пълното възстановяване на вакъфските имоти на общността в страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев.

Правителството отпусна 34 милиона лева за сценичните изкуства

Правителството отпусна 34 милиона лева за сценичните изкуства, съобщи министърът на културата Мариан Бачев. По думите му осигуряването на средствата е станало по-рано от очакваното:  "Знаете, те са театри, опери, филхармонични дружества, симфониети, балетни центрове. Това е едно логично поведение на правителството по отношение на сценичните изкуства,..

публикувано на 13.08.25 в 13:15

Рискът от трудови злополуки расте при температури над 30°

Рискът от трудови злополуки се увеличава с между 7 и 10 процента, когато температурата се повиши над 30 градуса. Това каза за БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов, като се позова на различни изследвания: "Хората трябва да разпознават симптомите при човек, който е получил топлинен удар - обезводняване, нарушение в кръвобращението. Първите признаци -..

публикувано на 13.08.25 в 13:10

Полицията във Великобритания ще разкрива етническата принадлежност на заподозрени

Във Великобритания Националният съвет на началниците на полицията заяви, че полицията ще бъде насърчавана да разкрива етническата принадлежност и националността на заподозрени, обвинени в нашумели и чувствителни разследвания, съгласно нови насоки.  Целта на мярката е да се намали рискът за обществената безопасност, когато има високи нива на..

публикувано на 13.08.25 в 13:09

Прокуратурата проверява раздаването на бонуси в АПИ

Прокуратурата проверява сигнал, свързан с допълнителни възнаграждения в Агенция "Пътна инфраструктура". Проверката се извършва от Комисията за противодействие на корупцията, като срокът за приключването ѝ е два месеца. Сигналът е бил подаден през юни.  По информация на БНТ допълнителните възнаграждения са били в размер на над 2 милиона и 200 хиляди лева..

публикувано на 13.08.25 в 13:04
Пропалестински протест на пристанище в Гърция, архив

Протести на пристанище в Гърция срещу посещение на израелски туристи

Протести се провеждат на пристанището във Волос срещу посещение на израелски туристи. Полицията използва сълзотворен газ срещу демонстрантите. Десетки местни жители и туристи протестират на пристанището на град Волос. Там пристигна круизен кораб с израелски туристи. Демонстрантите поставиха палестински знамена и плакати "Спрете войната в..

публикувано на 13.08.25 в 13:01

Ограничителни мерки в Пазарджишко срещу разпространяването на "син език"

Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване на разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област.  Две нови огнища на заразата сред дребни преживни животни са установени в рамките на две седмици в региона. Вземането на проби продължава, защото постъпват нови сигнали. В 86 обекта животните..

публикувано на 13.08.25 в 12:36
Германският канцлер Фридрих Мерц и украинският президент Володимир Зеленски

Зеленски ще се включи във видеоконферентния разговор на европейски лидери с Тръмп

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети днес Берлин, където ще участва във видеоконферентния разговор с Доналд Тръмп преди предстоящата в петък среща на американския президент с руския му колега Владимир Путин, предаде "Франс прес", позовавайки се на служител на германското правителство. Германският външен министър заяви, че е..

публикувано на 13.08.25 в 12:29