Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Турция отбелязаха годишнината от смъртта на Ататюрк

Снимка: БГНЕС

В мавзолея-гробница на Ататюрк в Анкара (“Анъткабир“) президентът Реджеп Тайип Ердоган, лидерите на политически партии, висши държавни служители и генералитетът взеха участие в ритуала по отбелязване на годишнината.

„Ние ще продължим с всичките си сили да поддържаме, развиваме и засилваме нашата република, която ни беше завещана от Ататюрк“, заяви в обръщението си президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган. В мавзолея-гробница се стекоха и десетки хиляди турци от цялата страна, за да се поклонят пред паметта на Ататюрк, и музейният комплекс ще остане отворен до полунощ.

В отделна церемония в президентския дворец турският лидер отново подчерта, че турският народ е решен да защити родината и флага си и че Турция продължава развитието си с мощта, която черпи от миналото, въпреки всички опити да ѝ се попречи. Той използва и повода, за да атакува тези, които „използват наследството“ на основателя на Републиката, за да „мразят скрито нацията“.

Реджеп Тайип Ердоган беше категоричен, че нито Ататюрк, нито Републиката ще бъдат оставени в ръцете на хора с такова съзнание и осъди превратите, направени под претекст, че са в името на продължаване на идеите на основателя на съвременна Турция.

Междувременно стотици хиляди души посетиха истанбулския дворец „Долмабахче“, където завършва земния си път първият турски президент.

Въпреки че е неучебен ден, в училищата се състояха възпоменателни церемонии, в които участваха учители, ученици и граждани.

Мустафа Кемал Ататюрк е роден през 1881 г. в Солун, тогава част от Османската империя. Учи във военни училища в родния си град, Битоля и Истанбул. Бил е военен аташе в България. Прочува се като командир на турските части при отбиването на английския десант на полуостров Галиполи и Дарданелите през 1915 г.

След края на Първата световна война повежда националноосвободително движение срещу страните-победителки от Първата световна война, която се увенчава с успех. През 1923 г. султанатът е премахнат и Турция е обявена за република. Като неин пръв президент Ататюрк провежда модернизационни реформи, отменя халифата и арабицата и въвежда латиницата. Умира през 1938 г. в Истанбул. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система

Пленумът на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложение за тримата големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС), реши на първо четене мнозинството в Народното събрание. Три отделни законопроекта обсъдиха на първо четене народните представители - на ПП-ДБ, на..

публикувано на 08.01.25 в 20:02

От Германската федерална мрежова агенция заплашиха "Мета" със санкции

Ръководителят на Германската федерална мрежова агенция Клаус Мюлер заплаши компанията "Мета" със санкции, ако технологичният гигант преустанови използването на проверка на факти в Европа. "Според Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от..

публикувано на 08.01.25 в 19:58
Сесилия Сала, вляво, е посрещната от премиера Джорджа Мелони на летището в Рим, 8 януари 2025 г.

Италианската журналистка Чечилия Сала, която беше задържана в Иран, се завърна в Рим  

Италианската журналистка Чечилия Сала, която бе задържана в Иран на 19 декември миналата година, днес бе освободена и пристигна със самолет на летище "Чампино" в Рим. Тя бе арестувана  за "нарушаване на законите на Ислямска република Иран". Италианската журналистка Чечилия Сала е освободена от затвора в Иран Чечилия Сала бе посрещната от..

публикувано на 08.01.25 в 19:40

“Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София

Гражданската инициатива “Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София с искане процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена.  Единственият кандидат за поста е сега изпълняващият функциите на обвинител номер 1 - Борислав Сарафов.  Адвокат Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки" определи като правилна стъпка..

публикувано на 08.01.25 в 19:39
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Няма обективна причина за по-ниско ДДС за хляб и ресторанти, няма криза

Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб, ресторантьори. Няма кризисна ситуация в тези сектори , заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР. "Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били..

публикувано на 08.01.25 в 19:15

Провал на преговорите за нов колективен договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..

публикувано на 08.01.25 в 18:58
Снимката е илюстративна

Жертви и ранени при руска атака в югоизточния украински град Запорожие

При руска атака в югоизточния украински град Запорожие има множество жертви и много ранени. Атакуван е бил промишлен обект.  Украйна е нанесла удар дълбоко навътре в Русия и е подпалила петролно депо в град Енгелс, което служи за въздушна база на руски ядрени бомбардировачи, съобщиха украинските военни.  Руското министерство на отбраната съобщи, че през..

публикувано на 08.01.25 в 18:47