Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Кънев: Подкупването на медиите от властта подкопава свободата на словото

Радан Кънев
Снимка: БГНЕС

Евродепутатът от Европейската народна партия Радан Кънев заяви на дебат в Европарламента късно в сряда, че в основата на безнаказаността на посегателствата срещу журналистите стои подкупването на медиите от властта, в т.ч. и с пари от ЕС.

„Това е на първо място цензурата в медиите. На второ място - автоцензурата на собственици на медии, които са готови дори да уволнят най-добрите си журналисти, за да се предпазят от преследване от властта и от мафията. Натискът на самата власт върху свободните медии, подкупването на властта, на медиите, включително подкупването на медии с пари на Европейския съюз, концентрацията и монополите в медийната сфера - това са основите на безнаказаността“, каза той.

„Това е причината престъпниците да са толкова смели в покушенията си срещу медии“, добави Кънев по време на дебат в Европейския парламент в Брюксел, посветен на международния ден за борба срещу безнаказаността на престъпления срещу журналисти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пейтриът" вече са изпратени на Украйна, каза президентът Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати вече изпращат оръжия на Украйна и зенитно-ракетните комплекси "Пейтриът" вече са на път, като идват от Германия.  В началото на седмицата Тръмп обяви схема, по която за ракетите ще плащат европейските съюзници от НАТО. Освен това американският президент даде на Русия срок от 50 дни да..

публикувано на 16.07.25 в 04:05

Арест на 3 жени в Единбург, умишлено катастрофирали с ван в ограда на отбранителна компания

В Шотландия три жени са били арестувани съгласно Закона за тероризма, след като ван се е блъснал в оградата на отбранителна компания, базирана в Единбург.  Полицията на Шотландия съобщи, че трите жени - на 31, 34 и 42 години - са били арестувани след безредици в района на Кру Роуд Норт в Единбург.  Отделът за борба с тероризма води..

публикувано на 16.07.25 в 02:34

Равносметка на възстановяването след пожарите във Воден и Крайново

Една година след опустошителните пожари жителите на селата Воден и Крайново все още се възстановяват от нанесените от стихията щети. Днес от местната власт ще отчетат свършеното през изминалите месеци.  В храма "Св. Георги" в село Воден ще бъде отслужена литургия.   Близо 40 къщи бяха засегнати в различна степен от огъня, 13 изцяло..

публикувано на 16.07.25 в 02:33

Лондонската полиция предупреди за активизиране на враждебни държави

Ученици са били арестувани от детективи, разследващи руски и ирански заговори срещу Великобритания, заяви началникът на отдела за борба с тероризма на лондонската полиция, предупреждавайки, че агресията на враждебни държави се увеличава и младежите са изложени на риск.   Доминик Мърфи заяви, че са били разследвани деца на „средна тийнейджърска..

публикувано на 16.07.25 в 02:06

Италианско издание прогнозира стабилизиране на финансовата система у нас с еврото

Според италианското икономическо издание MilanoFinanza  с приемането на еврото пътят на България може да бъде подобен на този на Хърватия, като се стабилизира  финансовата система и се създадат нови икономически перспективи.   Изданието посочва още,  че  с приемането на еврото от България ще се намали излагането на международни рискове и ще се..

публикувано на 16.07.25 в 01:04

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57