Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 3000 тона опасни пестициди са изнесени и унищожени извън България

2
Д-р Йовко Гюров от Българо-швейцарска работилница в Стара Загора
Снимка: Борислава Борисова

Заключителната конференция на българо-швейцарската програма за сътрудничество, наречена "Хора за хората: България и Швейцария - солидарно" се провежда днес в София. Ще бъдат представени резултатите от сътрудничеството между двете страни по тази програма, изпълняване през последните 10 години, която е подкрепила над 120 инициативи и ключове реформи в България, и трябва да приключи до края на тази година.

Проект за унищожаване на опасни отпадъци

Пред БНР Георги Марков от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда представи проекта за унищожаване на складираните у нас опасни пестициди. 

"Повече от 3000 тона опасни пестициди са унищожени до момента по този проект. Става дума за препарати за растителна защита, генерирани преди 1990 г. и в момента са със статут на опасни отпадъци", обясни той и уточни, че те се извозват по реда на специална наредба с трансграничен транспорт извън територията на България и се предават в специализирани съоръжения - инсинератори, в които отпадъците се горят при много висока температура. 

В проекта са били включени 215 склада, намиращи се на територията на цялата страна. 

"След като стартираме работата в един обект, ние целим крайното му почистване, преопаковането на всичко, което се съхранява в него, и предаването му за крайно обезвреждане", обясни още Марков.

Проект за създаване на ортези за деца с церебрална парализа

Д-р Йовко Гюров от Българо-швейцарска работилница в Стара Загора представи в предаването "Преди всички" друг проект по програмата - за създаване на ортези за деца с церебрална парализа.

"Производството на ортези - индивидуални изделия, които укрепват, подпомагат и стабилизират дейността на опорно-двигателния апарат на тялото на детето - е част от рехабилитационния процес. Бяха прегледани над 800 деца и бяха произведени ортези за над 100 деца, които са по проекта.В страни от проекта са преглеждани и произвеждани много повече ортези. Те не са панацея, те са част от лечебния процес, който в България е не съвсем добре организиран и различните групи специалисти работят сепарирано", обясни д-р Гюров.

По думите му проектът приключва успешно и предстоят две неща - "държавата да приключи фазата, в която не се знае тези ортези къде стоят като средство да финансиране и администриране и да обучат по тази тема хора в МЗ и МТСП. Второто нещо е, че медицинските специалисти, които са свързани с поведението на пациентите, също имат нужда от обучение по темата".

Цялото интервю на Диана Дончева с Георги Марков и д-р Йовко Гюров в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55