Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраняват хартиените дневници

Затяга се контролът върху дърводобива и търговията с дървесина

Годишно за нарушения се запечатват средно по 30 обекта

Снимка: Кирил Фалин

Министерството на земеделието затяга контрола върху дърводобива и търговията с дървесина. С промени в Наредбата за опазване на горските територии се предвижда горските да имат постоянен достъп до GPS координатите на всички камиони, с които се превозват дърва. Забранява се и употребата на хартиени дневници в обектите за съхранение, преработка и търговия с дървесина.

Дневникът е сред най-важните документи във фирмите за преработка и търговия с дървесина. Там се вписват всички влезли и излезли количества дървесина. Там се описват и превозните билети, без които всеки превоз на дървесина е нерегламентиран и нелегален. Въвежда се електронен дневник.

"Това значи, че всички обекти, които преработват, складират, продават дървесина трябва да използват електронен дневник", подчерта инж. Тони Кръстев от Агенцията по горите в предаването "Преди всички".

В момента в системата на Агенцията по горите са регистрирани над 4 хиляди обекта, от които само 130-140 към момента използват хартиени дневници, т.е. промяната ще засегне само тях.

Защо се премахва хартиеният дневник?

"Първо се дава възможност за манипулация при определени условия. Второ, за да се контролира един такъв дневник, трябва да се отиде на самия обект. Електронният дневник дава възможност на нашите служители да контролират обектите 24 часа в денонощието от собствения си компютър или телефон", поясни Тони Кръстев.

Дейността на фирмите се спира, когато в обекта е внесена дървесина без превозен билет и без маркировка, уточни още Кръстев.

"Отиват колегите, проверяват, установяват това нещо. В момента, в който го установят, директорът на РДГ (Регионалната дирекция по горите) издава заповед за принудителна административна мярка спиране на дейността. И в момента с промяната директорът на РДГ едновременно със заповедта спира и достъпа до информационната система, т.е. в този обект не могат да се вписват превозни билети и не могат да се издават превозни билети за транспортиране", заяви експертът.

Около 30-35 обекта се запечатват годишно.

"Самата мярка има много силен превантивен ефект. Едно е да ти наложат глоба, която може да платиш. Съвсем друго е, когато спираш дейност и не можеш да работиш", коментира Тони Кръстев.

Според новите правила собствениците или ползвателите на товарни камиони, които транспортират обла дървесина или дърва за огрев, ще предоставят в съответната регионална дирекция по горите потребителско име и парола за достъп до данните от GPS устройствата на превозните средства. Така във всеки момент горските ще знаят къде се движат тези камиони и ще могат да сравняват дали написаното на превозния билет съответства на данните от GPS-а.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран

Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран.  На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..

публикувано на 16.07.25 в 18:19
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03