Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Миланов:

Тежка година за приемната грижа и правата на децата

Снимка: Биляна Борисова

2019-а беше тежка година за приемната грижа в България, както и за правата на децата. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа Александър Миланов. Той обясни, че протестите срещу Стратегията за детето са се отразили пряко и върху приемното родителство:
     

„Приемните родители за поредна година бяха обект на засилена атака от обществото за това, че получават пари за отглеждането на деца, както и че тези пари не се инвестират в биологичните семейства. Зад тези аргументи стои голямото неразбиране на труда на приемния родител. Освен това те нямат никаква социална сигурност. Тази година държавата ни изостави по отношение на социалната сигурност на приемните родители. Годината беше трудна и заради това, че все повече по-тежки случаи на настаняване в приемни семейства има на деца, които не се нуждаят просто от грижа и любов, а става дума и за много деца с психично страдание или тежки емоционални проблеми“, обясни той в предаването „Преди всички“.

Според него се стига до там, че за да угоди на обществения натиск, държавата извежда деца от приемни семейства и те се връщат обратно в лошата семейна среда.

„Не разбирам този страх. Никой няма да вземе децата, никой няма да ги натовари на вагони, за да ги закара в Норвегия, ако семействата си гледат и обичат децата. Бедността не е причина за тази раздяла“, категоричен бе Миланов.

Тази вечер Националната асоциация за приемна грижа ще отличи приемни родители и личности с принос към приемната грижа като „Спасители на детството“. Александър Миланов посочи кой получава наградата:

„Наградата отличава приемни родители, социални работници, родни семейства, осиновители, лекари, учители, общини и въобще хора, които са загрижени за децата, които се отглеждат в приемни семейства и хора, които имат принос в развитието на приемната грижа. Тази година имаме още един специален повод – Националната асоциация за приемна грижа навършва 10 години. Днес ще споделим този успех с всички“.

Миланов уточни, че номинация може да направи всеки, а изборът се прави от Управителния съвет на Асоциацията, който разглежда индивидуално всяка номинация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна изографисването на катедралния храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян

В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..

публикувано на 23.07.25 в 16:34

Започва проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:34
снимката е илюстративна

Пожар и паднало дърво доведоха до забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик

Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..

публикувано на 23.07.25 в 16:02
Историческият музей в Белово

Историческият музей в Белово събра в книга историята на храма "Света Троица"

Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:01

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..

публикувано на 23.07.25 в 15:48

Призовават 8 свидетели по делото за катастрофата, при която загина Сияна

Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията докладчик е разпоредила за следващото съдебно заседание да бъдат призовани осем свидетели...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

НС прие на първо четене промени в Закона за въвеждане на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически..

публикувано на 23.07.25 в 15:08