„Новият филм почива върху старите основи, но като послание към зрителите той е съвсем нов и съвсем съвременен филм. Дава отговор на един от най-важните въпроси – кои сме ние и откъде сме дошли“, каза той в предаването „Графити по въздуха“.
Използван е методът дълбоко сканиране
„Започваме от звука – той е изцяло нов и подобрен, като са запазени гласовете на старите актьори, които вече ги няма – Джоко Росич, Петър Слабаков – гласове, които никога не можем да забравим. Картината е съвсем нова. Новите технологии, с които сме го направили това, позволяват т.нар. дълбоко сканиране. Това дълбоко сканиране позволи на акад. Людмил Стайков, режисьор на лентата и който е и автор на новия вариант на филма, да види неща, които не ги е виждал навремето дори“, уточни Тенев.
При реновирането на музиката и звука се оказало, че има и елементи от музиката на Симеон Пиронков, които той не е чувал навремето.
„Реално тук голямата възможност беше, че работихме от оригинален негатив и това, което ние видяхме, това, което самият академик видя, беше нещо, което го изненада и него дори – като качество на изображението, като качество на картината“, поясни още Стефан Тенев.
Трите серии на стария филм са премонтирани и събрани в 2 часа и 20 минути.
Аспарух - един от малкото ни победители
Образът на Аспарух е толкова важен, защото реално това е първият победител, един от малкото победители, които реално имаме в историята си, подчерта режисьорът.
„Ако погледнете пантеона на българските герои, 99% от тези герои са мъченици. Те са паднали жертва. Те са дадени по някакъв начин като хекатомба за тази свобода, за това, което сме ние. Единственият реален победител, който имаме – това е Аспарух. Аспарух, който побеждава. Който основава държава и тази държава от 681 е жива и до ден днешен.
Като един от проблемите на днешния българин Стефан Тенев откроява липсата на самоирония. „Ние сме се взели толкова насериозно. Не можем да погледнем света с усмивка, с лекота“, отбелязва той и допълва, че иронията е атавистично заложена в нас като южен народ. „Ние сме средиземноморски тип хора. Просто трябва да намерим удоволствие от живота.“
Новите герои
Новите герои на времето ни са тези, които правят всичко възможно да събудят нашето самочувствие, нашата памет, изтъква още Стефан Тенев.
От първия епизод на втория сезон на „Биг брадър“ той вече не гледа телевизия, след като ритуално си изхвърлил телевизора, ядосан от липсата на избор. „Никой не отрича правото на има „Биг брадър“. Но човек трябва да има избор. Когато имаш само „Биг брадър“, то тогава трябва да имаш и Виенската филхармония. Нека да ги има, да са равнопоставени. И тази липса на разнообразие, това може би ме принуди…“
Медиите са провокирани да забавляват, но книгите трябва да възпитават, казва още Тенев.
Цялото интервю е в звуковия файл.Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..