Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ричард Креймър: Много трудно Турция и САЩ ще постигнат компромис за С-400

| обновено на 16.11.19 в 11:32
Разтоварване на елементи от руския зенитен комплекс С-400 на летище край Анкара.
Снимка: Ройтерс

„Много трудно изпълнимо“ е постигането на компромис между САЩ и Турция по закупената от Анкара руската противоракетна система С-400 и желанието на президента Реджеп Ердоган да има и американските системи „Пейтриът“, това каза пред БНР президентът на Алианса Европа-САЩ във Вашингтон Ричард Креймър. 

Той коментира срещата на Ердоган с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон, на която имаше топло посрещане, размяна на любезности и хвалби, но не и конкретен резултат: 

„Заобикалянето на санкциите, по което работят сега, е Турция да може да запази руските системи С-400, без да ги активира. Това би изисквало значителна степен на доверие от Съединените щати. Според анализите на турците не би отнело повече от два месеца да активират противоракетните системи отново и така ще застрашат и компрометират американските изтребители Ф-35“, каза Ричард Креймър в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Аз съм голям фен на президента“ - тази фраза на Доналд Тръмп е най-запомнящата се от цялата му сърдечна среща с турския държавен глава Реджеп Ердоган, която мина във възхвала на техните отношения. Според Креймър, става въпрос за лично възхищение:

„Една от причините президентът да показва сърдечна връзка с Ердоган е, че той оценява управленския стил на Ердоган. Оставяме настрана термини като "авторитарен" и да погледнем как Ердоган управлява - той е шефът, около него има хора, които казват - "да, шефе" и свършват задачата. Така би искал и Доналд Тръмп да управлява“.

Тръмп може се възхищава на Ердоган, но не и Вашингтон. За срещата той беше извикал в Овалния кабинет най-отявлените критици на Турция и негови близки съюзници - сенаторите - републиканци Линдзи Греъм и Тед Круз, изтъкна експертът:

„Фактът, че всички тези хора, с които е работил и с които има добри отношения като Линдзи Греъм, излязоха заедно със силен глас и дори долната камара на Конгреса одобри закон както за арменския геноцид, така и за увеличаване на санкциите. Тези гласувания бяха с огромно мнозинство и Мич Макконъл - републиканският лидер на Сената, ако реши да постави тези закони пред Сената има голям шанс те да минат с мнозинство, което подлежи на вето. Това е контекстът, в който действа Тръмп и показва колко място има за маневри, когато става въпрос за Турция“, посочи американският експерт.

В разговорите във вашингтон са доминирали две теми Сирия и руските противоракетни системи С-400, които Турция закупи. Военната операция на Турция в Северна Сирия беше насочена срещу съюзниците на САЩ в борбата с Ислямска държава - кюрдите. Стоейки рамо до рамо с Ердоган,Тръмп изрази задоволство, че примирието все още се спазва и похвали Реджеп Ердоган колко обича кюрдите и как се грижи за тях.

Именно кюрдските милиции, срещу които Ердоган поведе военна операция в Северна Сирия, бяха съюзници на Вашингтон в борбата с Ислямска държава. А турският президент подчерта: „Първо трябва да направим разграничение - ние нямаме проблем с кюрдите, имаме проблем с терористичните организации“.

Според Ричард Креймър истинският интерес на Съединените щати в Близкия изток в момента е Иран.

„Ние все още имаме военнослужещи, макар и малко, в източна Сирия. По мое мнение с изтеглянето на американските войски от Сирия президентът спомогна за създаването на магистрала, която тръгва от Техеран директно до Бейрут. Тръмп е много ясен с своята анти-иранска позиция, всички признават, че Иран е вражеска държава и да им позволим подобно нещо създава голям проблем в Близкия изток. Трябва да можем да работим с Турция, а президентът трябва да се справи и с Конгреса тук във Вашингтон“.

Другият трънлив въпрос…..

„Естествено обсъждахме и дълбоките ни отношения в сферата на отбранителната индустрия, най-вече системите С-400 и програмата за изтребителите Ф-35. Можем да преодолеем пречките само с диалог“, каза турският президент Реджеп Ердоган, а от думите на Доналд Тръмп стана ясно, че пробив няма.

 „Придобиването от Турция на руско военно оборудване като С-400 създава много сериозни предизвикателства за нас. Обсъждаме това постоянно, говорихме днес, ще говорим и в бъдеще. Надявам се ще можем да намерим решение“, каза от своя страна Тръмп.

Веднага след срещата турският президент каза, че няма да се откаже от С-400, но би искал да има и американските системи Пейтриът, а във Вашингтон се работи за намиране на заобиколен път - нещо, което ще бъде много трудно изпълнимо според Ричард Креймър.

„Заобикалянето на санкциите, по което работят сега е Турция да може да запази руските системи С-400, без да ги активира. Това би изисквало значителна степен на доверие от Съединените щати. Според анализите на турците не би отнело  повече от два месеца да активират противоракетните системи отново и така ще застрашат и компрометират американските изтребители Ф-35“, каза Ричард Купър.

В края на срещата в Белия дом Доналд Тръмп обобщи: „Имахме чудесна и много продуктивна среща“.

„Ако има нещо продуктивно от тази среща - след телефонния разговор на 6 октомври и след писмото на Доналд Тръмп от 9 октомври, което със сигурност обиди не само президентът Ердоган, а цяла Турция, то самото идване на Ердоган тук е победа за дипломацията“, каза Ричард Креймър по повод телефонния разговор, с който беше дадена зелена светлина за турска военна операция в Сирия и последвалото писмо, в което Тръмп директно го призовава да не бъде глупак.

Интереси зад демонстрацията на топли чувства

„От една страна, твърдо съм убеден, че Ердоган искаше да дойде тук първо, защото се тревожи за собствената си икономика и какъв ефект биха имали американски санкции. От друга страна - Турция е важен член на НАТО, това е втората по големина армия, военновъздушната ни база там е изключително важна за политиката в Близкия Изток. Това е исторически надеждна страна-членка под северноатлантическия чадър за сигурност. Да рискуваме да загубим Турция със сигурност не е в дългосрочен интерес нито на НАТО, нито на Съединените щати“, смята анализаторът.

И след тази среща и Тръмп, и Ердоган продължават добре да балансират като циркови артисти, които ходят по тънко въже - единият между Кремъл и Вашингтон, другият между сигурността на НАТО и интересите в Близкия Изток, въпросът е до кога това ще продължи.

„Все повече това ще става икономически, а не толкова политически въпрос.  И двете държави имат интерес от това. Макар президентът Ердоган да се опитва да обърне в своя полза общественото мнение като се бори с кюрдите в Северна Сирия, неговият политически живот е директно свързан с турския икономически успех, а турската икономика е далеч от каквото и да е наподобяващо успех през последните няколко години.  Ердоган прави изчисления как да запази баланса между Москва и Вашингтон, но накрая всичко зависи от Конгреса и президентът (Тръмп б.р.) до къде ще искат да използват икономически способи, за да реализират политиката си спрямо Турция“, каза Ричард Купър.

За да постигне интереса си с Турция Доналд Тръмп не се поколеба да застане на страната на Анкара по бежанската криза и за репатрирането на джихадисти - европейски граждани.

„Честно казано, Европа трябва да плаща за това. Сега Турция плаща за всичко… Разговарял съм с Европа за това, мисля, че трябва да ни помогнат с „Ислямска държава“, защото много от терористите идват от Франция, Германия, Великобритания… Дадох им опцията да си ги вземат обратно и интелигентно ми отговориха - „Не, благодаря!“ Но това не е правилно, не е и честно“, каза Тръмп.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22