Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди от The Bilingual Reader

За разхвърляните книги и подредените мисли в царството на Инстаграм

Букстаграмърката представя по нов начин мисията на книжния блогър

Теди от The Bilingual Reader
Снимка: Иван Русланов

Теди е букстаграмър. Част от малко, но задружно общество, отдадено на любовта към книгите. Заедно ходят по литературни събития и споделят впечатления за книгите в профилите си в Интернет. Намираме се в уютния й дом, където сме седнали до нестандартна библиотека от книги, подредени до стената една върху друга. Разговаряме под зоркия поглед на Мишел Обама, книга посветена на "Пинк Флойд", и много други истории от различни жанрове. „Има книги, няма ред“, смее се Теди. „Букстаграмърът е човек, който много обича книгите. Обича обаче да снима разни неща около тях, да обработва снимките и да ги споделя с други хора, които също обичат да снимат и да четат. Нашето царство е Инстаграм, там се социализираме, правим лайфове, за да говорим с другите хора. В един момент осъзнаваш, че в какъвто и магазин да вървиш, си казваш за определен продукт – ще изглежда много добре на снимка. Дори и да не ми служи за нищо след това.“

Първото литературно гадже на Теди е Том Сойер. С усмивка си спомня за детството, в което слушала историите от касетки със записани истории. „При баба и дядо имаше голям касетофон на батерии. Приключенията на Том Сойер се носеха из целия двор. Първата книга, която сериозно прочетох, беше „Лили“ на Братя Мормареви. Лили беше моята детска героиня.“


Теди е и запален пътешественик. Пътуванията й са свързани с това да опознае културата на определена нация и затова предпочита да постои на новото място поне 2-3 седмици. С усмивка си спомня специален момент, свързан с летище и... книга. „Веднъж си изпуснах самолета в Женева, тъй като се бях зачела. Оттам, за да се прибера, отидох до Полша и се прибрах в България, прочела книгата. Последното пътуване, което много ме докосна, беше до Израел. Прекарахме там почти три седмици. Посетихме всички свети места и обиколихме страната. След това пътувах и до Испания, тъй като уча испански. Определено ще се върна там. За първи път видях хора, които искрено се радват, че турист говори малко, макар и развален, испански."

В библиотеката на Теди можем да намерим и много правна литература. Част от онзи период в живота й, довел я до съдбата на букстаграмъра. „Семестриално съм завършила Юридическия факултет на Софийския университет. Макар сега да съм сложила стоп на правото, планувам да бъда дипломиран юрист. Не желая да работя по специалността. Това, което ме тласна да направя блога си – букстаграм, беше един бърнаут. Момент, в който наистина се чувстваш преуморен от нещата, които сам си сложил върху себе си.“


А блогът, към който има и стилен Инстаграм профил, се нарича The Bilingual Reader. Теди решила това да е името, тъй като израснала с литература на чужд език. „Майка ми говори английски, френски, немски и руски. У дома имаше много книги на различни езици. В началото четях много книги на различни езици и не познавах български автори и какво точно се издава в България.“

Още за Теди и букстаграмърството чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38