Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Димитрова: Мълчанието е основна пречка за справянето с насилието над деца

Мария Брестничка: Не се работи достатъчно за превенция на насилието над деца

Снимка: YOUNICEF

Днес отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца. Според експерти в България статистиката за случаите на насилие над деца е разпокъсана и непълна, липсва обща картина, която да даде реална представа за случващото се и за пълния мащаб на проблема. Според други проучвания много случаи на насилие над деца остават скрити.

Милена Димитрова – координатор на Националната телефонна линия за деца към Държавната агенция за закрила на детето, която се обслужва от екипа на Фондация „Асоциация Анимус“, посочи, че от началото на годината са получили близо 700 сигнала за деца в риск.

Подадените сигнали от деца са по-малко от 15%, съобщи тя. По думите ѝ за част от сигналите се търси съдействието на полицията. Също така всеки сигнал, постъпил на телефонната линия, се препраща и към Агенцията за закрила на детето.

По думите ѝ големият брой от подадените сигнали са за физическо насилие, следвани от тези за неглижиране и психическо насилие.

„В 2/3 от случаите се касае за деца от градските райони, а 1/3 – за деца от села. Сигналите за Софийска област са най-висок брой. Обикновено притесненията на хората, които се свързват от по-малките населени места – и при децата, и при възрастните, е това, че може да се разбере за това, което те преживяват. Тяхното желание е насилието да остане скрито, защото то поражда чувство за срам“, обясни Димитрова в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт". 

Според нея една от основните пречки за справянето с проблема с насилието над деца е мълчанието. В много от случаите насилието остава неразпознато, добави тя.

Според Мария Брестничка от Националната мрежа за децата не се работи достатъчно за превенция на насилието над деца. Тя подчерта, че през последните години подадените сигнали в отделите за закрила на детето намаляват, което е сигнал за недоверието на хората.

„Вече година и половина 7 екипа от деца в цялата страна изследват различни теми, които вълнуват самите тях като питат и други деца по темата. По отношение на насилието над деца – това, което виждаме от това проучване, е, че на първо място децата доста добре разпознават насилието и доста добре разпознават различните видове насилие. В същото време проучването показва, че над половината от децата, участвали в проучването, са ставали свидетели на насилие и познават добре неговите форми. Това е притеснително“, посочи Брестничка.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

Масирани проверки: БАБХ, НАП и КЗП тръгват из хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..

публикувано на 20.02.25 в 08:30

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако влезем в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13