Лили Иванова озаглави най- новия си албум „Севдана“ по едноименната класическа пиеса на композитора Георги Златев- Черкин. Премиерата ще се състои на 8-ми декември, в деня на първия от серията концерти в зала 1 на НДК в София. Специално за предаването „Бъди какъвто си“ Лили Иванова сподели подробности за албума „Севдана“ и защо е избрала класическа песен, която да бъде преработена в песен.
„Идеята е моя, защото много често си мислех да направя нещо по- различно използвайки класическа музика. Но много държах тази творба или пиеса да бъде от български композитор, защото аз съм се зарекла да пея само български песни, както и го правя. Помолих оперната певица Ина Кънчева, с която сме добри приятели, да ми каже няколко заглавия или композитори, за да мога да прослушам нещо в интернет и наистина така и стана. Прослушах много неща от български композитори и се спрях само на Георги Златев- Черкин и на неговата пиеса „Севдана“. Тя е написана през 1944 година за цигулка и пиано. Чух в интернет изпълнението на цигуларя Светлин Русев и се запалих за тази музика. Изпратих я на Живко Петров с предложение да направи обработка за глас, доста сложна работа свърши Живко Петров, за което съм му много благодарна. Текстът предложих да бъде написан от Стефан Вълдобрев и бях много щастлива, защото той веднага се съгласи, не беше нужно да го убеждавам. Двамата сътвориха нещо, което на мен много ми харесва и също така благодаря на цигуларя Васко Василев, който участва с невероятното си изпълнение в самата песен.
Реших да нарека новия албум „Севдана“, исках да запазя оригиналното име на музикалната пиеса и смятам, че това е един реверанс към този голям композитор- Георги Златев- Черкин. Не знам дали младото поколение е чувало за него и дали го знае, но той е един прекрасен композитор. Ще издам албума на винил съдържащ 10 песни и той ще бъде наличен още в първата дата на концертите ми- на 8-ми декември. Също така ще има двоен компактдиск със стари и нови песни, които лично съм избрала, всичко това е мастерирано от Пламен Пенчев. Обложката този път ще изглежда бяла с една моя снимка, облечена съм в черно. Фотограф е Васил Къркеланов и се надявам снимката да се хареса на моите почитатели, това съм избрала! А какво ще се случи на концертите ми и аз не зная, това ще е ясно след концертите, но винаги има нещо, което не съм поднасяла преди на концертите. Една музика не може да се разказва, нещата трябва да се видят и чуят. Музикантите, които ще бъдат на сцената са най- добрите за мен- Ангел Дюлгеров, Огнян Енев,Орлин Цветанов, Веселин Веселинов- Еко, Росен Ватев и вокалната група „Ла Ти Да“.
Искам да благодаря на всички за старанието и за отношението към моята музика. По време на репетициите нямам никакви проблеми с моите музиканти, те идват винаги подготвени, аранжиментите както винаги са на Ангел Дюлгеров, с изключение на три, които са на Живко Петров. С подреждането на песните се занимавам аз, задрасквам, после пак подреждам, давам го за одобрение на Ангел Дюлгеров, той дава някакви предложения. Нещата се случват в екип, в екипна работа. Ако някой мисли, че сам може да постигне нещо много се лъже.Веднага след концерта питам моите музиканти дали съм се справила добре, дали е минало добре, дали съм пяла както трябва, това са дребни неща, но тези неща за мен са много важни. Както знаем дребното камъче обръща колата. Всичко трябва да бъде перфектно, изрядно, нормално е да имаме разговор и коментар. Просто искам да съм перфектна, дано да успявам, но не съм много сигурна. На всички мои почитатели искам преди всичко да им пожелая здраве, което е много важно, щастие и много успехи. Тъй като наближават Коледните и Новогодишните празници искам да пожелая една здрава и успешна, пълна с много, много щастие и много емоции 2020 година!“
Цялото интервю можете да чуете в приложения аудиофайл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..