Лили Иванова озаглави най- новия си албум „Севдана“ по едноименната класическа пиеса на композитора Георги Златев- Черкин. Премиерата ще се състои на 8-ми декември, в деня на първия от серията концерти в зала 1 на НДК в София. Специално за предаването „Бъди какъвто си“ Лили Иванова сподели подробности за албума „Севдана“ и защо е избрала класическа песен, която да бъде преработена в песен.
„Идеята е моя, защото много често си мислех да направя нещо по- различно използвайки класическа музика. Но много държах тази творба или пиеса да бъде от български композитор, защото аз съм се зарекла да пея само български песни, както и го правя. Помолих оперната певица Ина Кънчева, с която сме добри приятели, да ми каже няколко заглавия или композитори, за да мога да прослушам нещо в интернет и наистина така и стана. Прослушах много неща от български композитори и се спрях само на Георги Златев- Черкин и на неговата пиеса „Севдана“. Тя е написана през 1944 година за цигулка и пиано. Чух в интернет изпълнението на цигуларя Светлин Русев и се запалих за тази музика. Изпратих я на Живко Петров с предложение да направи обработка за глас, доста сложна работа свърши Живко Петров, за което съм му много благодарна. Текстът предложих да бъде написан от Стефан Вълдобрев и бях много щастлива, защото той веднага се съгласи, не беше нужно да го убеждавам. Двамата сътвориха нещо, което на мен много ми харесва и също така благодаря на цигуларя Васко Василев, който участва с невероятното си изпълнение в самата песен.
Реших да нарека новия албум „Севдана“, исках да запазя оригиналното име на музикалната пиеса и смятам, че това е един реверанс към този голям композитор- Георги Златев- Черкин. Не знам дали младото поколение е чувало за него и дали го знае, но той е един прекрасен композитор. Ще издам албума на винил съдържащ 10 песни и той ще бъде наличен още в първата дата на концертите ми- на 8-ми декември. Също така ще има двоен компактдиск със стари и нови песни, които лично съм избрала, всичко това е мастерирано от Пламен Пенчев. Обложката този път ще изглежда бяла с една моя снимка, облечена съм в черно. Фотограф е Васил Къркеланов и се надявам снимката да се хареса на моите почитатели, това съм избрала! А какво ще се случи на концертите ми и аз не зная, това ще е ясно след концертите, но винаги има нещо, което не съм поднасяла преди на концертите. Една музика не може да се разказва, нещата трябва да се видят и чуят. Музикантите, които ще бъдат на сцената са най- добрите за мен- Ангел Дюлгеров, Огнян Енев,Орлин Цветанов, Веселин Веселинов- Еко, Росен Ватев и вокалната група „Ла Ти Да“.
Искам да благодаря на всички за старанието и за отношението към моята музика. По време на репетициите нямам никакви проблеми с моите музиканти, те идват винаги подготвени, аранжиментите както винаги са на Ангел Дюлгеров, с изключение на три, които са на Живко Петров. С подреждането на песните се занимавам аз, задрасквам, после пак подреждам, давам го за одобрение на Ангел Дюлгеров, той дава някакви предложения. Нещата се случват в екип, в екипна работа. Ако някой мисли, че сам може да постигне нещо много се лъже.Веднага след концерта питам моите музиканти дали съм се справила добре, дали е минало добре, дали съм пяла както трябва, това са дребни неща, но тези неща за мен са много важни. Както знаем дребното камъче обръща колата. Всичко трябва да бъде перфектно, изрядно, нормално е да имаме разговор и коментар. Просто искам да съм перфектна, дано да успявам, но не съм много сигурна. На всички мои почитатели искам преди всичко да им пожелая здраве, което е много важно, щастие и много успехи. Тъй като наближават Коледните и Новогодишните празници искам да пожелая една здрава и успешна, пълна с много, много щастие и много емоции 2020 година!“
Цялото интервю можете да чуете в приложения аудиофайл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..