Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от земята на инките

Участвалата в 7 експедиции до Антарктида Гергана Лаптева написа трета книга

„Врата на боговете: Южна Америка – истории от земята на инките“ - това е новата книга на Гергана Лаптева, пътешественик и колекционер на истории по пътя за Ледения континент. По време на своите седем пътувания до Антарктида тя е успяла да обиколи някои от държавите в Южна Америка и тъкмо тези материали са в основата на книгата.
     

„И понеже винаги ми е било интересно да се връщам назад във времето, аз съм се постарала освен впечатленията, които добих по време на тези посещения – на различни държави и местности, да ги съчетая с историята на тези племена, на коренното население на държавите векове преди достигането на Колумб и откриването на тези земи“, разказа в предаването „Нощен хоризонт“ Гергана Лаптева. Освен снимки и описания на местата, тя е включила в книгата си и рецепти, на които попаднала по време на пътуването.

Лаптева отбелязва като най-силно свое впечатление колорита на този континент. "Хората са доста добронамерени, любезни, въпреки, че на места са доста по-бедни, по-трудно живеят от нас. Въпреки това са много жизнерадостни“, сподели тя за хората, с които е общувала и които е наблюдавала.

Книгата започва с водопадите Игуасу, които в дъждовния период са над 300. Намират се на границата между Аржентина, Бразилия и Парагвай. Следва Рио де Жанейро в неговия съвременен облик и във вида му от времето на откриване от португалците. 

„За мен лично най-интересни бяха Боливия и Перу. Там се усеща как са живели преди достигането на Колумб, откриването им за нас, за Европа, за т.нар. цивилизация. Другото интересно място е езерото Титикака – най-високо разположеното плавателно езеро на континента.“

Гергана Лаптева описва още плаващите острови от тръстика на племената урос. „Даже ни показваха как се „плетат“ островите. Оставя се да изгние част от тръстиката, върху нея се налага още и един остров има определен живот. Когато вече съвсем се разпадне, те се прехвърлят на нов. За мен беше малко така направено – за туристи демонстрация. Те казват, че живеят там, но общо взето е работното им място, малко като театър. В действителност в една част на езерото, която е много отдалечена и там туристи не се допускат, още живеят представители на това племе, но то е като резерват.“

В държавите в Южна Америка киноата, която тук има висока цена, е храната на най-бедните. Използват я и в супа, и за салата, като гарнитура, разказа Гергана Лаптева.

В големите модерни градове на Южна Америка можем да срещнем онова, което е характерно и за големите градове в Европа – като динамика, трафик, начин на живот. Интересното е в по-малките населени места, сподели още Гергана Лаптева. „Особено в Боливия, Перу и в някои части на Чили, където са запазили бита си малко променен от години назад. Интересно е да ги видите как изглеждат в техните типични дрехи, носии. Някога те са почитали бога Слънце и неговата противоположност – Луната. Всичките им ритуали, молитви – всичко е било свързано с това дали ще изгрее слънцето, дали ще завали дъжд – те са живели изцяло в синхрон с природните явления.“

Гергана Лаптева завършва Училището по изящни изкуства „Илия Петров“ със специалност „Живопис“. Висшето си образование получава в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Палеонтология”. Работи в Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания – национален оператор на дейността на Република България в Антарктида, като завеждащ отдел „Култура“. Участник е в седем експедиции до Ледения континент и в редица еко-арт проекти. Автор е на книгите „Непознатата южна земя“ и „Посока юг – пътуване към Антарктида”.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Гергана Лаптева - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31