Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анегрет Крамп-Каренбауер отстоя лидерския пост в ХДС

Анегрет Крамп-Каренбауер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очакваният раздор в редиците на управляващите в Германия християндемократи не се случи. На конгреса в Лайпциг обаче председателят на партията Анегрет Крамп-Каренбауер индиректно постави под въпрос лидерството си.

„Ако не сте съгласни с мен, нека приключим тук и сега“ - с тези думи избраната едва преди година Крамп-Каренбауер се обърна в неочаквано остра реч към съпартийците си.

Смятаната за „Мини-Меркел“ лидерка на Християндемократическия съюз се бори със спадащото доверие заради неуверени политически решения и неубедителното представяне на голямата коалиция със социалдемократите. В речта си 57-годишната Крамп-Каренбауер категорично се дистанцира от коалиционния партньор, но отправи критика и към консерваторите.

„От 14 години сме водещата партия в правителството. И си позволяваме да оспорваме постиженията през последните 14 години, донесли на Германия непознато до сега благоденствие. Повярвайте ми - така избори не се печелят!“, заяви под бурни аплодисменти Крамп-Каренбауер в близо 90-минутна реч, в която хвърли ръкавицата, като се обърна индиректно към враговете си с партиен билет - консервативното крило в ХДС начело с Фридрих Мерц, борещ се да бъде кандидатът за канцлерския пост след изборите през 2021 г.

„Каква политика да водим е въпросът, който интересува хората. А не, кой кога и как какъв пост ще заеме“, каза Крамп-Каренбауер, която в момента е министър на отбраната.

Очаквано Фридрих Мерц нападна безпринципната по думите му коалиция със социалдемократите. Но спести критиката си срещу партийния лидер Крамп-Каренбауер:

„Нека го кажа съвсем ясно: докато лидерът ни се придържа към партийната програма, ние сме зад него. Най-добре би било да няма нужда от разделение в партията, а всички ние да защитаваме общи тези“.

След конгреса на ХДС идва конгресът на Социалдемократическата партия, която след катастрофалното си представяне на европейските избори е без лидер. В коалиционния договор с консерваторите те записаха, че в средата на мандата, т.е. на предстоящия конгрес, ще решат, дали ще продължат управляващата коалиция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55
Джон Мейджър

Бившият британския премиер Джон Мейджър остро критикува президента на САЩ Доналд Тръмп

Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна".  Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..

публикувано на 16.02.25 в 20:37
Атанас Зафиров

Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365

Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..

публикувано на 16.02.25 в 20:15
Володимир Зеленски

Зеленски: След руски удар с дронове 100 000 души в град Миколаив останаха без отопление

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..

публикувано на 16.02.25 в 20:01
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с планираните мирни преговори за Украйна

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..

публикувано на 16.02.25 в 19:44

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16