Атина търси начин да овладее мигрантската криза. Стотици пристигат всеки ден на островите. Започнаха вече протести на местни жители, като кметът на Самос подаде оставка.
В парламента премиерът Кириакос Мицотакис отново заяви, че мигрантската криза е европейска и обяви конкретни мерки по приемане и настаняване на бежанците.
„Бежанската криза заплашва Гърция и може да се превърне в национална трагедия“, заяви пред парламента лидерът на гръцките социалисти Гениматас.
Напрежението на островите нараства всеки ден. Потокът от мигранти не спира. Отново за едно денонощие са влезли над 600 души на гръцките острови.
Местни жители казват, че „положението е извън контрол". Според местната власт на островите Турция просто не упражнява контрол на границата и засилва натиска към Европейския съюз чрез стотиците мигранти, които пристигат всеки ден.
В отговор на реакцията на жителите, кметът на остров Самос, заедно с целия общински съвет, подаде оставка. Поставят условие за изнасяне на мигрантите от острова.
Ще настъпи истинска криза, ако островите останат без органи на управление и последват кмета на Самос в знак на протест.
Днес премиерът Мицотакис заяви пред парламента, че е увеличена охраната на гръцката граница, както в Егейско море, така и по сухопътната граница с Турция.
На островите в рамките на два месеца затварят препълнените лагери, като този в Мория на остров Лесбос, и правят лагери от затворен тип само за мигранти без право на бежански статут до връщането им обратно в Турция.
Ситуацията обаче се променя с часове. Бежанците ги транспортират във вътрешността на страната, където често има протести на местни жители. Полицията постоянно извършва арести на нелегални мигранти, но те също трябва да се настанят някъде до депортирането им.
„Гърция е достигнала границата на възможностите“, заяви премиерът и очаква помощ от Европейския съюз и солидарност от другите страни в съюза.
Един също много труден проблем, коментират от неправителствени организации, е свързан с нежеланието на пристигащите да се адаптират в новата среда. За тях Гърция е само транзитна държава и са се насочили към други европейски страни. От тук и проявите на агресивно поведение, съобщават социални работници, които са ежедневно с мигрантите.
Според експерти, не финансовата и икономическата криза, а мигрантската е най-големият риск за Гърция.
Белият дом бе отцепен от съобръжения за сигурност след като двама войници от Националната гвардия бяха простреляни смъртоносно само на една пресечка от сградата на държавния глава на Съединените щати, съобщи агенция Ройтерс. Президентът Доналд Тръмп не е бил във Вашингтон по време на инцидента - той се намира във Флорида в навечерието на..
Горивата на българския пазар са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от това, което се случва в Сърбия, каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти: "Основната ми задача и към момента и това, което следя, е задоволяване на доставките на горива на българския пазар. И естествено основната битка, която проведохме съвместно с..
Трима полицаи са пострадали при изпълнение на служебните си задължения по опазване на обществения ред, съобщиха от СДВР. По време на заявения като мирен протест пред сградата на Народното събрание тази вечер част от протестиращте са направили опит да пробият кордона и са хвърляли бутилки и пиратки срещу полицаите. Протест срещу Бюджет 2026 в..
Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова за мирен протест, след като по-рано вечерта по време на протеста, организиран от формацията пред Народното събрание срещу бюджета за следващата година, срещу полицаите бяха хвърлени бомбички и бутилки. Трима полицаи пострадаха по време на охраната на протеста в..
Европейският парламент одобри доклад, с който призовава страните-членки да приемат минимална възраст 16 години за достъп на децата до социалните мрежи без разрешение от родител или настойник. Предлага се също строго ограничение от 13 години за достъп въобще до социалните мрежи, платформите за споделяне на видеосъдържание и събеседниците с изкуствен..
Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен ще състави нов Акт за установяване на административно нарушение на Община Ловеч заради констатирано неизпълнение на условията по управление на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци, което е в предаварийно състояние и дори може да се сигне до затварянето му. Община Ловеч все още не е..
Коледен бонус в размер на 150 лева ще получат работещите в столичния "Метрополитен". Решението е взето след среща на транспортните синдикати към КНСБ и КТ "Подкрепа" с изпълнителния директор на предприятието Николай Найденов. Допълните средства ще се изплатят заедно с ноемврийската заплата. От КНСБ съобщиха, че се очаква коледен бонус в същия размер..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...