В албанската столица Тирана започна 15-ата световна среща на българските медии. Фокусът на форума тази година е „Медии и национални приоритети“.
Събитието събра български медии от Европа, Северна и Южна Америка:
"Все повече желание имат хората да общуват от всички страни, където се говори, пише или показва на български език, независимо каква е тяхната историческа съдба. Няма значение, те са българи навсякъде", каза генералният директор на БТА и председател на българските медии по света Максим Минчев.
Причината тази година мястото на срещата на българските медии да бъде именно Тирана е, че от две години в Албания е признато българското малцинство, уточни Минчев:
"В районите на Голо бърдо нагоре и на Корча - това са три анклава, в които се говори, че живеят 100 и 170 000 етнически българи".
В концертната зала към православния храм "Възкресение Христово" в центъра на Тирана фолклорни състави от различни области на Албания, съхранили българската традиция, изпълниха характерни за региона хора и песни. Нещо, което доскоро е било невъзможно, каза председателят на българското дружество в Албания Хаджи Пируши:
"Имаше много търпение, да тръгнеш между две държави да работиш, хора, политика, що са тука на Балканите. Други век сега. Сега много добре се чувствам. Накрай добихме да има малцинство у Албания".
Срещата продължава с обсъждане на темата на форума "Медии и национални приоритети" и ще продължи и утре.
Участие в дискусиите ще вземат медийни експерти, представители на академичната общност, депутати от парламентарната комисия по култура и медии, бившите министри на културата Владимир Пенев и Петър Стоянович, министърът на туризма Николина Ангелкова, журналисти от български медии от България и чужбина.
Те ще обсъждат теми като как се промениха националните приоритети на България през прехода, влиянието на медиите върху политическия избор, стратегии в областта на туризма, правото на информация и други.
Партньори на събитието са Албанската телеграфна агенция и Албанската национална телевизия. От българска страна медиен партньор е БНР.
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни..
Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита. С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето...
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Три четвърти от работещите в Кипър не са доволни от заплатите си и се чувстват финансово несигурни да покрият основни нужди за живот, жилища, образование и други. Това показва мащабно изследване на заплатите и стандарта на живот, проведено по поръчка на един от най-големите синдикати в страната. "Потискащи" и "тревожни" констатации за..
Вотът на недоверие ще е загуба на парламентарно време. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Трябва да са притеснени българите, както и аз. Това ще бъде една говорилня. Идната сряда няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърне в една реклама на корупцията от..
Обединеното кралство и Франция ще бъдат домакини на срещата на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започва следобед в щабквартирата на НАТО в Брюксел. По неофициална, но все още непотвърдена информация, България ще бъде представена на ниво заместник-министър. Среща на министри на отбраната от "коалицията на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..