Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лектори в 60 британски университета стачкуват заради ниски пенсии и лоши условия на труд

| обновено на 25.11.19 в 15:45
Снимката е илюстративна

Работата на британските университети бе сериозно нарушена, след като десетки хиляди лектори и помощен персонал започнаха днес стачка във връзка с намаляване на заплащането, влошаващите се условия на труд и увеличение на пенсионните вноски. Стачката ще продължи 8 работни дни - до 4 декември. Ако не бъде обърнато внимание на исканията на стачкуващите, нови действия ще бъдат предприети след нова година, заявиха от Профсъюза на университетите и колежите.

Стачки започнаха в 60 университета. Повече от 40 000 лектори, техници, библиотекари и друг академичен и поддържащ персонал се включиха в стачните действия. В Нюкасъл, Бристол и Манчестър дори бяха организирани улични протести в подкрепа на стачкуващите. В допълнение към стачката се предвиждат и други форми на протест, когато стачкуващите се завърнат по работните си места, като работа само срещу договор, отказ да се покриват отсъстващи колеги и отказ да се пренасочват лекции, изпуснати по време на стачката. Университетските власти заявиха, че правят всичко възможно да бъде минимализиран ефектът от стачката, която ще засегне повече от един милион студенти. Това е втора стачна вълна в университетите в рамките на по-малко от две години. През февруари миналата година 64 университета бяха парализирани за две седмици.

Повечето от студентите проявяват разбиране към мотивите на стачкуващите, но има и такива, които са недоволни, защото в крайна сметка това се отразява на обучението ми. Грейс е студентка по журналистика:

„Нямах обучаващ по дисертацията ми шест седмици, което смятам, че се отрази значително на последните ми оценки. Така че не е приятно това да се повтаря“.

Някои студенти дори поискаха да им се изплатят компенсации.

Вики Блейк от Профсъюза на университетите и колежите обаче защити решението за поредната стачка, аргументирайки се с пълната липса на разбиране от страна на университетските власти и нежелание пълноценно да преговарят.

„Никой не иска да стачкува, никой не иска да бъде в това положение. Преговаряме от доста време с нашите работодатели, предложили сме алтернативни начини за излизане от тази каша и искаме те да работят продуктивно с нас. За съжаление стигнахме до този момент, че единствения начин да пожелаят да ни чуят, та дори и с неохота, е като излезем през вратата“.

Вики Блейк допълни, че парите, които плащат студентите изобщо не стигат до лекторите и помощния персонал. Че погрешно се създава впечатление, че лекторите са много добре платени, не че няма и такива.

Генералният секретар на профсъюза Джо Гейди заяви, че „секторът на висшето образование е направил много пари през последните 10 години, но разходите за персонала в този период са намалели, а условията на труд неимоверно са се влошили“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Гуцанов ще участва в среща, посветена на развитието на бизнеса в Кюстендил

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се включи днес в среща, посветена на развитието на бизнеса и трудовия пазар в региона в Кюстендил. Министър Гуцанов ще представи възможностите за подготовка на работна ръка с необходимите на бизнеса знания и умения с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост,..

публикувано на 24.04.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

КТ "Подкрепа" организира шествие в София за 1 май

В чест на Първи май - Ден на труда и на международната работническа солидарност - КТ "Подкрепа" ще организира шествие в столицата, обявиха от синдиката. В празничния ден шествието ще тръгне от площад "Света Неделя", а крайната му точка е музеят Земята и хората, където ще се проведе традиционният "Рок за труда" с участието на известни..

публикувано на 24.04.25 в 10:30
Марио Манев

Докъде и как може да се експериментира с изкуствения интелект в музиката?

Докъде и как може да се експериментира с изкуствения интелект ?  Марио Манев, доктор по медии и комуникации в СУ „Св. Кл.Охридски“, съчетава на пръв поглед несъчетаеми музикални стилове с ИИ .  Смел експериментатор и пионер в музикалната "несъчетаемост" , той смесва ретро поп фолк, стари градски и детски песни с най-твърдия рок. Как се..

публикувано на 24.04.25 в 10:22
Деница Сачева

Проект в НС: За 6 месеца да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система

В 6-месечен срок да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България като за това да се задължат МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП.  Такъв проект на решение е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална..

публикувано на 24.04.25 в 10:11

Андрей Велчев: Искаме по-високи глоби за злоупотреби с хранителни продукти

" Не трябва да се радваме на тази малка временна победа, докато не излезе финалното решение ". Това заяви пред БНР Андрей Велчев - председател на Сдружението "За достъпна и качествена храна", по чиито сигнали Комисията за защита на конкуренцията наложи над 1 млн. лв. глоби на две мандри заради това, че са продавали овче сирене, в което има..

публикувано на 24.04.25 в 10:10

Тръмп: Нови мита за вноса от Китай може да бъдат обявени след 2 или 3 седмици

Нови мита за вноса от Китай може да бъдат обявени след "две или три седмици", заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от ДПА и БТА.  В отговор на репортерски въпрос дали Съединените щати и Китай водят преки разговори, Тръмп каза "да, разбира се, всеки ден", а запитан колко скоро възнамерява да намали митата за китайския внос в..

публикувано на 24.04.25 в 09:59

Заснеха 20-годишен да шофира с 220 км/ч на магистрала "Тракия"

20-годишен водач беше заснет с 220 км/ч на АМ "Тракия" край Сливен. Полицаи установили скоростта с небрандиран автомобил и извели шофьора на паркинг.  "Повече от 2 км карахме след него с включен светлинен и звуков сигнал", разказа пред Нова тв комисар Димитър Кикьов от ОДМВР – Сливен.  Когато видял полицията, водачът увеличил скоростта, а по-късно..

публикувано на 24.04.25 в 09:55