И двамата кандидати за председател на Антикорупционния орган са допуснати до изслушване в парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси. Това решиха единодушно и без дебати депутатите от комисията.
Изслушването на настоящия главен прокурор Сотир Цацаров и на депутата от партия "Воля" Симеон Найденов ще бъде идния вторник и ще бъде предавано на живо на сайта на Народното събрание. Освен концепциите, ще бъдат прегледани и документите, които задължително се подават при тези кандидатури.
Действащият главен прокурор Сотир Цацаров е номинацията на управляващите за нов председател на КПКОНПИ. Под номинацията са се подписали депутати от ГЕРБ, Емил Димитров от „Обединени патриоти“, който е гражданска квота от ВМРО, както и четирима независими депутати от „Атака“, сред които и бившият заместник-председател на Народното събрание Явор Нотев.
Всички заявиха, че водещ мотив за номинацията на Цацаров е бил дълбоките му юридически познания, опит и решителност, които Цацаров е демонстрирал в качеството си на главен прокурор.
Настоящият главен прокурор обеща „да събуди антикорупционната комисия“, а стремежът му ще е за конкретни и прагматични предложения. Според него законът се нуждае от промени:
„Действащият закон има доста несъвършенства и аз и в своята концепция, и в изслушването пред комисия, ако такива въпроси бъдат зададени, няма да скрия мнението си по отношение на всичко, което според мен трябва да бъде направено като изменение в закона. Дали ще бъде направено – не е мое правомощие. Не мисля, че модел, при който единствено президентът назначава членовете на комисията, е най-положителният и най-работещият модел“.
„Воля“ също внесе предложение за председател на Антикорупционната комисия - това е депутатът от тяхната парламентарна група „Воля - българските родолюбци“ Симеон Найденов, който е с 35 години юридически стаж.
В концепцията си Найденов се спира на житейския и професионалния си опит, декларира, че ще работи за среда без корупция и залага на превенцията. Той иска да си взаимодейства с други институции и да си партнира с неправителствените организации.
Единствено БСП се оказа в позиция да не подкрепя никого.
Синдикатите в Кипър настояват за спешна и съществена намеса на президента Никос Христодулидис за възстановяване на баланса в трудовите отношения и социалния диалог в страната. Основните трудови въпроси, които трябва да бъдат решени през тази година, са в центъра на срещата днес на представители на 11 профсъюза с държавния глава. Синдикатите искат от..
Американският президент Доналд Тръмп заяви по време на съвместна пресконференция с гостуващия във Вашингтон британски премиер Киър Стармър, че е изпълнен с оптимизъм скоро да има мирно споразумение за Украйна, както и за постигане на търговска сделка с Обединеното кралство. Репортаж на Веселин Паунов: Доналд Тръмп за пореден път изтъкна, че „кървавата и..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...
Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било допуснато. В доклада командването на израелските въоръжени сили признава, че се е провалило в..
Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..
Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще работи на пазарен принцип, като основната цел е произведената електроенергия да компенсира небалансираната енергия в югозападния регион, както и енергийната..
Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия "Възраждане", регистриран за вота на 18 февруари, съобщава Столичната общинска избирателна комисия на..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..