Изборът на Гаврилова пада върху приказката на Ханс Кристиан Андерсен "Снежната кралица", на която може да се гледа както през детските очи, така и с по-философската нагласа на възрастен. Хореографката също отправя покана - към Марий Росен, който да пренапише приказката като драматургичен текст.
"Много го харесвам като мислене и за мен е много нестандартен, затова си позволих да му пиша. Той прегърна идеята - също леко изненадан, защото никога не е правил танцово представление, камо ли детска приказка", разказа Ангелина Гаврилова в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и допълни, че започвайки работата по готовия текст и хореографията, много от посоките са се сменили и някои от героите са поели в по-различна посока - заживели са свой собствен живот.
За приказната атмосфера на "Снежната кралица" допринасят сценографията на Иван Токаджиев и костюмите на Адриана Найденова. Колкото до музиката в спектакъла - доста месеци е отнело на хореографката да открие необходимите за колажа фрагменти от различни класически произведения. За това ѝ е помогнал и диригента Найден Тодоров. Избрани са откъси от творби на Чайковски, Григ, Сибелиус, Брукнер, Мусоргски, а лайтмотивът на самата Снежна кралица е звук от снежна буря.
Премиерата е на 29 ноември от 19 часа и на 30 ноември от 11 часа на сцената на Музикалния театър. Следващите спектакли до края на 2019 г. са на 13 и 14 декември.
Чуйте всичко най-интересно за подготовката на "Снежната кралица" на Балет "Арабеск" в звуковия файл.
Балет „Арабеск“ излиза с премиера - „Снежната кралица“ от Ханс Кристиан Андерсен. Спектакълът е първият голям на хореографа Ангелина Гаврилова, която е и солист на балета. Музиката е на Чайковски, Брукнер, Мусоргски, Григ. Драматург е..
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова...
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя..
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите"...
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..