"Духът на романтизма" са нарекли програмата двамата музиканти и са включили камерни произведения от Карл Мария фон Вебер, Роберт Шуман, Йоханес Брамс, Ленард Бърнстейн и др.
"Един такъв концерт неизбежно става нещо като обобщение и нещо като самоанализ, нещо като реминисценция на всичко, което човек е правил", сподели в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Росен Идеалов.
Неговият път в музиката започва от Варна, където завършва Средното музикално училище "Добри Христов". В Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" учи в класа на проф. Сава Димитров, но преминава и през много майсторски класове на видни кларинетисти. Отрано е заинтригуван от съвременната музика, а с годините придобива репутацията на един от най-високо ценените интерпретатори на новосъздадени творби, много от които композиторите посвещават на него. В момента Росен Идеалов е щатен асистент по камерна музика в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и преподава камерна музика, оркестрово свирене и кларинет в НМУ "Любомир Пипков" - София.
Партньорката му в този юбилеен концерт Надежда Цанова споделя:
"Тази работа, която аз имах с Росен Идеалов като учител и ментор за нашия ансамбъл с (тромпетиста) Петър Македонски много ми помогна, отвори ми очите, научи ме да виждам музиката, нещата, както той ги вижда. И сега е може би една идея по-лесно за мен, когато работя с него. И едно огромно удоволствие, разбира се!"
Интервюто с Росен Идеалов и Надежда Цанова чуйте в звуковия файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..