„Румъния се включва в тази война активно, с 60-хилядна армия, като в края на войната от тази армия 10 000 са жертви и ранени. Точно в тази постерна изложба основно се набляга на участието и военните действия в петмесечната обсада на Плевен, битките, които се водят при Оряхово и Видин. След петмесечната обсада именно Осман паша предава своята сабя на румънските главнокомандващи“, обясни заместник-директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Миглена Петкова.
На 24 април 1877 г. се обявява Руско-турската война. В обстановка на всенароден подем, на 21 май същата година румънският парламент обявява независимостта на Румъния и война на Османската империя. За да бъде призната обявената от Румъния независимост от Османската империя, страната участва в Руско-турската война от 1877-1878 г. като съюзник на Русия. За първи път пред широката общественост Държавният архив в Букурещ показва телеграмата за включване на Румъния във войната.
„Това, което е любопитно и което се показва за първи път, е кореспонденцията между румънския крал Карл Първи и великия руски княз Николай Николаевич, в която руското главнокомандване търси помощ от румънския крал, помощ в тази обсада на Плевен. Мога да кажа, че телеграмата е на френски език, но това, което съдържа, ще бъде представено точно на самата изложба. Изложбата показва другата страна на войната, по-скоро румънската гледна точка от страна на главнокомандващите, от страна на водените различни маневри и боеве, но също така и на чисто човешкото измерение на войната - военните лагери от една страна, от друга страна - медицинските лагери, които са разположени не само на територията на България, но и на територията на румънските съюзници, които участват във войната“, допълни Миглена Петкова.
Сред интересните документи е заповедта за преминаване на Дунава. Докато за румънците това е война за утвърждаване на независимостта, то за българите е освободителна, коментира още Миглена Петкова, заместник-директор на Великотърновския исторически музей.
„Един по-нестандартен начин да представи войната. Изложбата ще бъде интересна и заради факта, че всеки посетител може да отдели много време, за да разгледа, да се запознае с документите, тъй като изключително много нови неща ще се представят в нея. Музеят в Гюргево показва румънското участие по отношение на медицинската помощ, която се оказва на ранените войни в тази война. Различни документи и снимки, които до този момент не са показвани на българска територия“.
Организатори на събитието са Регионалният исторически музей във Велико Търново, Асоциация “Еврорегион Данубиус”, Окръжният музей „Теохари Антонеску” в Гюргево в сътрудничество с Националните архиви на Румъния и България. Изложбата ще остане в старата столица до трети март.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Националният военноисторически музей за първи път показва златния венец, дарен от цар Борис III при откриването на Паметника на свободата на Шипка. Гостите на музея имат възможността да се снимат с уникалния експонат и да разгледат обновената експозиция. Златният венец на цар Борис III е поръчан специално за откриването на паметника на..
В рубриката "Родина зад граница" ви срещаме с Йордан Минков, българин, който от 17 години, задено със семейството си, живее в Брюксел. Причината през 2007 година Йордан да емигрира в Белгия, е възможността за по - добро кариерно развитие на неговата съпругата. Веднага след влизането на страната ни в Европейския съюз, институциите в..
В рубриката "Горещо сърце" ще завъртим грънчарско колело заедно с една 17 годишна тийнейджърка , за да изваем радио портрет на един млад творец. Това е Мира Цветанова Цветкова от Враца . Тя е от Враца, но учи керамика в Троян. Срещаме я в родния й град, където чиракува при майстор - грънчар - Куман Жеков, и така доразвива на уменията..
Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.